Wczasy z dzieckiem w Turcji

Turcja to zarazem bardzo egzotyczny, jak i przyjazny w podróżowaniu kraj. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Turcja to zarazem bardzo egzotyczny, jak i przyjazny w podróżowaniu kraj. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Turcy kochają dzieci i dają temu przej na każdym kroku. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Turcja ma tyle atrakcji, że każdy z rodziny znajdzie dla siebie coś fascynującego. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Rodzinne zakupy na stambulskim bazarze. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Plaże Tureckiej riwiery to wymarzone miejsce do wypoczynku z rodziną. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Tureckie jedzenie jest zdrowe i bardzo smaczne. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Turcja to wymarzony kraj na rodzinne wakacje. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Podziemne miasta w tureckiej Kapadocji. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Zdjęcie na wielbłądzie to duża atrakcja. Nie tylko dla dzieciaków. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Rodzinne zwiedzanie zabytków tureckiej stolicy. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Turcja to zarazem bardzo egzotyczny, jak i przyjazny w podróżowaniu kraj. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Turcy kochają dzieci i dają temu przej na każdym kroku. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Turcja ma tyle atrakcji, że każdy z rodziny znajdzie dla siebie coś fascynującego. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Rodzinne zakupy na stambulskim bazarze. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Plaże Tureckiej riwiery to wymarzone miejsce do wypoczynku z rodziną. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Tureckie jedzenie jest zdrowe i bardzo smaczne. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Turcja to wymarzony kraj na rodzinne wakacje. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Podziemne miasta w tureckiej Kapadocji. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Zdjęcie na wielbłądzie to duża atrakcja. Nie tylko dla dzieciaków. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Rodzinne zwiedzanie zabytków tureckiej stolicy. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl

Turcja to zarazem bardzo egzotyczny, jak i przyjazny w podróżowaniu kraj. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl

Chcesz jechać z rodziną do egzotycznego kraju, ale boisz się czy to nie zaszkodzi twojemu dziecku? Nie wiesz jaki kierunek wybrać? To proste – wybierz się do Turcja, kraju który jest zarówno egzotyczny, jak i przyjazny w podróżowaniu z całą rodziną!

25.01.2009

Jak widać, Turcja to wyjątkowo przyjazny kraj na rodzinny wypad, do którego bez problemu można pojechać z milusińskimi. Naprawdę, nie ma się czego obawiać!

info

Ceny produktów spożywczych dla dzieci, jak zresztą wszystkich produktów tego typu, są porównywalne z tymi w Polsce. Rzeczy w stylu kremy, zasypki i in. tego typu, są także w porównywalnych cenach, choć cześć z nich może być niewiele droższa - jakieś 15-20 proc.

W okresie wakacyjnym trzeba uważać, żeby dziecko nie przebywało zbyt długo na słońcu. W lipcu i sierpniu temperatury nierzadko przekraczają tu 40 stopni Celsjusza , nie należy więc narażać pociech na zbyt długi promieniowanie słoneczne. Na plaże najlepiej chodzić z rana, ub późnym popołudniem, unikając największego skwaru w godzinach 11.30 - 14.30. Jeśli w tych godzinach chodzi się gdzieś z dzieckiem, to koniecznie trzeba pamiętać o jakimś nakryciu głowy dla niego.

noclegi

Zdecydowana większość tureckich hoteli oferuje swoim gościom jeden pokój z łazienką. Niezależnie, czy będzie to „dwójka", czy „czwórka", zazwyczaj bezie to wyłącznie jeden pokój. Coś, co w Europie potocznie nazywa się apartament, czyli pokój z dwiema oddzielnymi sypialniami, czy chociaż wnękami na łóżka, w Turcji jest praktycznie nieznane. Może to być małą uciążliwością, jeśli podróżuje się ze starszymi dziećmi. W takim wypadku najlepiej zamiast „czwórki" wziąć dwie „dwójki". Cenowo wyjdzie na to samo, a komfort i swoboda - dużo większa.

warto wiedzieć

Turcy wprost szaleją na punkcie dzieci. I to dosłownie. Małe dziecko cieszy się tu niczym nieskrępowaną swobodą. Wszędzie - w restauracji, w hotelu, w środkach komunikacji - dzieci biegają, skaczą, bawią się i krzyczą przy pełnej aprobacie dorosłych. Czasami wręcz można odnieść wrażenie, że tureckie dzieci są aż nadto rozwydrzone. Być może, ale tak właśnie tu jest. Nikomu do głowy nie przyjdzie zwrócić uwago rodzicom, ze jego dziecko w czymś przeszkadza, czy zakłóca spokój. Pod tym względem jest to wprost wymarzony kraj do spędzania dzieciństwa.

Dzieci w Turcji budzą powszechne zainteresowanie dorosłych. Nie należy więc się dziwić, że ktoś obcy bawi się z naszym dzieckiem, czy wręcz go głaszcze albo nawet przytula. Nie ma w tym żadnych podtekstów. Turcy po prostu bardzo lubią dzieci, zarówno swoje jak i przygodnie spotkanie na ulicy. Nie ma więc sensu podejrzewać kogoś o niecne zamiary, bo przejawy sympatii, czy wręcz czułości do dzieci ze strony obcych, to w tym kraju norma.

bezpieczeństwo

W każdym kurorcie jest co najmniej kilku lekarzy, czasami wręcz zdarzają się kliniki. Wizyta u lekarza jest płatna (chyba, że gwarantuje nam to ubezpieczenie, które w wypadku wyjazdu z dzieckiem wydaj się być obowiązkowe) i kosztuje min. 25-30 euro. Tureckie apteki są dobrze zaopatrzone, i co ważne można w nich kupować leki nawet bez recepty. Warto pamiętać, że Turcy mają swoje określenia zarówno na aptekę jak i na szpital. Apteka to Ezane, szpital zaś - Hastane. Doktor, to doktor.

W każdym kurorcie jest co najmniej kilku lekarzy, czasami wręcz zdarzają się kliniki. Wizyta u lekarza jest płatna (chyba, że gwarantuje nam to ubezpieczenie, które w wypadku wyjazdu z dzieckiem wydaj się być obowiązkowe) i kosztuje min. 25-30 euro. Tureckie apteki są dobrze zaopatrzone, i co ważne można w nich kupować leki nawet bez recepty. Warto pamiętać, że Turcy mają swoje określenia zarówno na aptekę jak i na szpital. Apteka to Ezane, szpital zaś - Hastane. Doktor, to doktor.

atrakcje

W kurortach turystycznych wiele plaż jest pilnowanych przez ratownika. Często też zdarza się, że dla dzieci wyznaczony jest specjalny obszar z płytką wodą (podobnie jak i wiele hoteli posiada baseny z brodzikami dla dzieci - najlepiej dopytać o to przed wyjazdem) ogrodzone bojami. Plaże turystyczne mają zazwyczaj bardzo dobrą infrastrukturę. Wypożyczalnie leżaków czy parasola to wręcz standard. Gorzej może być z różnymi „dmuchanymi" zabawkami dla dzieci. Tu na wypożyczalnie nie ma co liczyć, ale za to nie będzie żadnego problemu z zakupem czegoś takiego na miejscu.

W Turcji warto kupić ciuszki dla dzieci. Są o ok. 30-40 procent tańsze, niż w Polsce. W dodatku jest ich tu naprawdę duży wybór, i to zarówno pod względem gatunkowym, jak i samego wzornictwa. Podobnie jest z butami (ceny ubrania w tym kraju są generalnie tańsze, niż w Polsce, i nie dotyczy to tylko rozmiarów dziecięcych).

Tureckie potrawy są bardzo smaczne i zdrowe. Zawierają zazwyczaj bardzo dużo różnego rodzaju warzyw i przyrządzane są na ciepło. W hotelach jedzenie jest serwowane na gusta i podniebienie europejczyków, nie jest więc ani zbyt ostre, ani aromatyczne. U niektórych osób już sama zmiana flory bakteryjnej może wywołać lekkie sensacje żołądkowe. Dotyczy to zwłaszcza małych dzieci. Trzeba więc uważać na to, co dziecko je. Każdy rodzić mniej więcej wie, co jego pociesze szkodzi, a co nie, i tego trzeba się trzymać. Jeśli ktoś uważa, że potrawy, które są serwowane w hotelu, czy tez innych restauracjach, mogą wywołać dziecka jakieś sensacje, to najlepiej zaopatrzyć się w wyżywienie samemu w sklepie. Nie ma co jednak przesadzać, bo tutejsze jedzenie jest naprawdę dobre i zdrowe.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online