W tyskim browarze

Już blisko cztery stulecia w Tyskich Browarach Książęcych warzone są piwa, które swoim smakiem zdołały podbić gusta ludzi na całym świecie. Pierwsze informacje pisemne o tyskim browarze można odnaleźć już w 1629 roku czyli prawie czterysta lat temu.

28.07.2010

Już blisko cztery stulecia w Tyskich Browarach Książecych warzone są piwa, które swoim smakiem zdołały podbić serca miłośników złocistego trunku na całym świecie. Pierwsze informacje pisemne o tyskim browarze można odnaleźć już w 1629 roku czyli prawie czterysta lat temu.

Nic więc dziwnego, że zgodnie ze swoją historią Tychy musiały w końcu dorobić się ... Muzeum Piwowarstwa, które swoją siedzibę znalazło w należącej do browaru, zabytkowej kaplicy ewangelickiej. Ciekawostką, choć z drugiej strony rzeczą jak najbardziej naturalną, jest fakt, że do Tyskie Muzeum wstęp mają jedynie osoby, które ukończyły osiemnasty rok życia. Stała ekspozycja muzealna obejmuje sporo ponad 300 zabytkowych, pochodzących z XIX wieku butelek, narzędzi bednarza, zdjęć, innych dokumentów, szklanek, kufli, etykietek butelkowych, zakrętek, kapsli, beczek i wiele innych rzeczy (na przykład fascynujące kształtem szczoteczki do czyszczenia najbardziej powykręcanych szklanic). Całość zbiorów pochodzi z okresu, kiedy to tyski browar uważany był za największy i najnowocześniejszy w całej Europie. Jednak myliłby się ten, kto myślałby, że zawartość muzeum to jedynie spora ilość przedmiotów martwych, ekspozycja jest bowiem dopełniania przez interaktywne multimedia oraz odbywające się w sali kinowej prezentacje kilkunastominutowego filmu 3D poświęconego dziejom regionu i browaru. Hologramy, ekrany dotykowe, kamery cyfrowe i wiele innych dodatków sprawiają, że muzeum jest miejscem żywym i ciekawym, gdzie prezentując historię doskonale łączy się jaz XXI wiekiem. Fakt, że muzeum usytuowane jest na obszarze browaru sprawia, że zwiedzający mogą – jeśli chcą – zapoznać się z procesem warzenia piwa i dokładnie przestudiować stosowane tutaj technologie – wycieczki odbywają się w trakcie normalnego dnia pracy w browarze. Ogromne zbiorniki fermentacyjne oraz imponująca nowoczesną techniką linia produkcyjna potrafią sprawić wrażenie na każdym odwiedzającym i trzeba przyznać... sprawiają! Dla kontrastu można obejrzeć również starą część browaru, gdzie odwiedzający ujrzą warzelnię i jej miedziane kopuły, piwnice leżakowe i wiele innych ciekawych zakamarków. Całość zwiedzania jest bezpłatna, a jego zakres można dowolnie odwiedzić – w zależności od ciekawości, chęci czy czasu. Na koniec zwiedzania, niezależnie od wybranej opcji każdy odwiedzający częstowany jest kuflem zimnego, złocistego napoju (chociaż patrząc na niektórych odwiedzających można pomyśleć, że bardziej na miejscu byłaby ulotka w stylu "dieta 1000 kalorii" niż kolejny kufel piwa, ale cóż...). W okresie letnim browar zwiedzać można również nocą, kiedy jego atmosfera staje się naprawdę magiczna.

transport

pod samym browarem jest duży, wygodny i darmowy parking

pod samym browarem jest duży, wygodny i darmowy parking

warto wiedzieć

pisemne wzmianki o browarze tyskim sięgają roku 1629

zwiedzać mogą jedynie osoby pełnoletnie, istnieją trzy różnej długości trasy do wyboru, na koniec każdy otrzymuje kufel pysznego piwa

Autor: AndrzejW
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online