Stolica Świętokrzyskiego - Kielce

Kielce deptak Kielce deptak Deptak Kielce Deptak Kielce PKS Kielce PKS Kielce Kościół Św. Krzyża Kościół Św. Krzyża Kościół Św. Krzyża Kościół Św. Krzyża Gra w szachy Deptak kielecki Deptak kielecki - Plac Artystów Deptak kielecki - 8 rano sobota Deptak kielecki - Plac Artystów Deptak kielecki - Plac Artystów Deptak kielecki - Plac Artystów Deptak kielecki - Plac Artystów Deptak kielecki - 8 rano sobota PKS Kielce Pałac biskupi Pałac biskupi Staw miejski Pałac biskupi Baszta plotkara Bazta plotkara Rezerwat Kadzielnia Rezerwat Kadzielnia Rezerwat Kadzielnia Rezerwat Kadzielnia - widok na miasto Aleja Sław
 • Kielce deptak
 • Deptak Kielce
 • Deptak Kielce
 • PKS Kielce
 • PKS Kielce
 • Kościół Św. Krzyża
 • Kościół Św. Krzyża
 • Kościół Św. Krzyża
 • Kościół Św. Krzyża
 • Gra w szachy
 • Deptak kielecki
 • Deptak kielecki - Plac Artystów
 • Deptak kielecki - 8 rano sobota
 • Deptak kielecki - Plac Artystów
 • Deptak kielecki - Plac Artystów
 • Deptak kielecki - Plac Artystów
 • Deptak kielecki - Plac Artystów
 • Deptak kielecki - 8 rano sobota
 • PKS Kielce
 • Pałac biskupi
 • Pałac biskupi
 • Staw miejski
 • Pałac biskupi
 • Baszta plotkara
 • Bazta plotkara
 • Rezerwat Kadzielnia
 • Rezerwat Kadzielnia
 • Rezerwat Kadzielnia
 • Rezerwat Kadzielnia - widok na miasto
 • Aleja Sław

Jednym z głównych atrakcji w środkowej części województwa świętokrzyskiego, oprócz Gór Świętokrzyskich jest: stalica województwa Kielce.

09.02.2009

Wczesny sierpniowy poranek, dnia poprzedniego zwiedziliśmy Góry Świętokrzyskie tzn. Łysiec (Św. Krzyż). Dzisiaj mamy do zwiedzenia trzy cele: Kielce, Jaskinia Raj oraz zamek w Chęcinach. Wyjeżdżamy z Huty Starej u podnóża Gór Świętokrzyskich. Jedziemy złapanym busem, cena biletu 4 zł. Dojeżdżamy do Kielc, na dworzec PKS, przy okazji sprawdzamy połączenia do Chęcin. Co ciekawe na ogromnym dworcu nie ma punktu obsługi klienta, dopiero obok dworca znaleźliśmy małą budkę, w której był punkt informacyjny. Niestety żadnych połączeń PKS do Chęcin nie ma. Przy okazji zwiedziliśmy dworzec PKS w kształcie statku UFO :)

Nasze kroki skierowaliśmy ku kościołowi pw Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest to neogotycki kościół z czerwonej cegły. Budowę kościoła rozpoczęto w 1903 roku i trwały do 1934. Natomiast konsekracji kościoła dokonano dopiero w 1963 roku. Kościół znajduje się w niezbyt okazałej dzielnicy, nad którą góruje.

Po zwiedzeniu kościoła, skierowaliśmy się w stronę deptaku kieleckiego - ul. Henryka Sienkiewicza. Przechodzimy przez Plac Niepodległości, gdzie znajduje się dworzec PKP. Deptak długości około 1300 metrów, główna ulica miasta, znajduje się tutaj spora liczba banków, sklepów, restauracji, zabytkowych kamieniczek i hoteli. Przejście deptakiem zajęło nam troszkę czasu. Po drodze zatrzymujemy się przy ławeczce Jana Karskiego, z którym rozgrywamy partyjkę szachów :) Obok przepływa rzeka Silnica. Następnie zatrzymaliśmy się na Placu Artystów, gdzie znajdują się fontanny miejskie.

Docieramy do Pałacu Biskupiego i Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP. Pałac powstał w latach 1637 - 41, mieści się tu Muzeum Narodowe, na tyłach, którego znajduje się Ogród Włoski. Bazylika wybudowana w 1171 roku, w stylu barokowym, z pozostałościami stylu romańskiego. Jest to najcenniejszy zabytek w Kielcach.

 Po zwiedzeniu zabytków wracamy na deptak, dochodząc prawie do końca, skręcamy w prawo. Znajduje się tutaj Plac Wolności, gdzie prosperuje mini bazar. Przy tym placu znajduje się Muzeum Zabawek, lecz omijamy muzeum, ponieważ czas nagli. W końcu czas na jedzenie, przy ulicy Rynek znajdujemy małą restauracje z daniami Dalekiego Wschodu. Po zjedzeniu sajgonek czas na chwilę relaksu i odpoczynku.

Przy tej samej ulicy znajduje się park z fontanną i ogromną liczbą głodnych gołębi. Gdy już pozbyliśmy się kanapek, czas na park miejski i rezerwat Kadzielnia. Dochodzimy do najstarszego w Polsce, parku miejskiego ze stawem w środku. Jest tutaj pałacyk Zielińskiego, woliery z ptactwem, pomniki, mini amfiteatr i inne atrakcje jak przejazdy bryczką i koncerty plenerowe. Park powstał w 1804 roku i od tej pory stał się ulubionym miejscem mieszkańców.

Po przejściu około 700 metrów dochodzimy do Rezerwatu Kadzielnia. Rezerwat utworzono w 1962 roku, obejmuje on ponad 0.5 ha terenu. W kadzielni występują jaskinie jest ich około 30. W południowej części wzgórza wybudowano amfiteatr na ponad 5000 miejsc, który przekazano podczas obchodów IX wieków Kielc. Charakterystycznym elementem Kadzielni jest pomnik Bojowników o Narodowe i Społeczne Wyzwolenie odsłonięty w 1979 roku. Wchodzimy na szczytowy ostaniec skalny, zwany Skałką Geologów (295 m n.p.m.).

Wracamy do miasta przez skwer im. Szarych Szeregów, gdzie znajduje się Aleja Sław. Na tym kończymy zwiedzanie Kielc, chociaż wiemy, że wszystkiego nie zwiedziliśmy. Jak się później okazało wędrowaliśmy czerwonym szlakiem miejskim.

transport

Dojazd z każdego miejsca w Polsce. Dorzec PKP, PKS, lotnisko, busy, rozwinięta sieć dróg

warto wiedzieć

Skrót CK w herbie Kielc pochodzi z łacińskiego Civitas Kielcensis, czyli "Obywatele Kielc".

Skrót CK w herbie Kielc pochodzi z łacińskiego Civitas Kielcensis, czyli "Obywatele Kielc".

atrakcje

W granicach administracyjnych Kielc znajduje się część Chęcińsko-Kieleckiego Parku Krajobrazowego, Kielecki Obszar Chronionego Krajobrazu, a także 5 rezerwatów przyrody: - Rezerwat przyrody Kadzielnia, - Rezerwat przyrody Biesak-Białogon, - Rezerwat przyrody Karczówka, - Rezerwat przyrody Ślichowice im. Jana Czarnockiego, - Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego.

Autor: mico23
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online