Rodzinne narty we Francji

Francuskie Alpy. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Francuskie Alpy. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Francja to idealne miejsce na narciarski wypad z całą rodziną. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Trasy w Alpach Francuskich są bardzo dobrze przygotowane. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Wiele tras we francuskich Alpach zaskakuje swoim położeniem. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Na początku sezonu pogoda we francuskich Alpach lubi płatać figla. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Francuskie ośrodki narciarskie oferują trasy o różnym stopniu trudnością. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Narciarskie kurorty Francji mają dobrą infrastrukturę. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Francuskie ośrodki narciarskie cieszą się dużą popularnością. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Wyciągi we francuskich kurortach są bardzo nowoczesne. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl Po intensywnym szaleństwie na stoku można odpocząć w jednej z licznych kawiarni czy restauracji. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Francuskie Alpy. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Francja to idealne miejsce na narciarski wypad z całą rodziną. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Trasy w Alpach Francuskich są bardzo dobrze przygotowane. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Wiele tras we francuskich Alpach zaskakuje swoim położeniem. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Na początku sezonu pogoda we francuskich Alpach lubi płatać figla. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Francuskie ośrodki narciarskie oferują trasy o różnym stopniu trudnością. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Narciarskie kurorty Francji mają dobrą infrastrukturę. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Francuskie ośrodki narciarskie cieszą się dużą popularnością. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Wyciągi we francuskich kurortach są bardzo nowoczesne. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
  • Po intensywnym szaleństwie na stoku można odpocząć w jednej z licznych kawiarni czy restauracji. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl

Francuskie Alpy. Fot.: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl

Francuskie Alpy to gwarancja dobrej zabawy dla całej rodziny. Zwłaszcza zimą, bowiem tutejsze ośrodki narciarskie to wprost idealne miejsce na „śnieżne szaleństwo”. Dlatego warto wziąć ten kraj pod uwagę planując zimowe ferie.

28.01.2009

Francja to naprawdę bardzo przyjazne miejsce dla narciarzy. Niektórzy twierdzą, że we Włoszech czy Austrii jest lepiej, bo trasy są dokładniej przygotowane. Bo taniej, bo jedzenie dobre. Co komu... Moim zdaniem nie ma co marudzić na francuskie kurortu, bo niewiele można im zarzucić. Czy trzeba czegoś więcej, jeśli zagwarantowane mamy warunki i cała rodzina wyszaleje się na stoku?

info

Za najtańszy zorganizowany wyjazd na narty do Francji trzeba zapłacić ok. 1,2 tys. złotych od osoby. W tym wliczony jest dojazd, zakwaterowanie, opieka pilota i instruktora oraz ubezpieczenie. Na rozpoczęcie i na zakończenie sezonu w cenę wliczony jest też darmowy skipass, czyli mówiąc po polsku karnet narciarski. W szczycie sezonu trzeba sobie go dodatkowo wykupić, a ich ceny - w zależności od ośrodka, wahają się od ok 160-1700 euro aż do ok. 250 euro.

 

Ośrodki narciarskie w Francji położone są dość wysoko. Niektóre z nich, jak np. Alpe d'Huez, czy Risoul leża na wysokości 1850 metrów nad poziomem morza, a Val Thoren bieje już absolutny rekord wysokości w całej Europie. Tutejsza stacja narciarska znajduje się bowiem na wysokości 2300 m n.p.m. Nic więc dziwnego, że w większości francuskich ośrodków można szusować praktycznie od końca listopada, aż po kwiecień. Na początku sezonu często jednak można się spotkać z obfitymi opadami śniegu, na zakończenie zaś z mokrym i wolnym śniegiem.

 

Standardowe ubezpieczenie turystyczne nie obejmuje wypadków powstałych wskutek uprawiania sportów, także zimowych. Dlatego wybierając się na narty warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie ski (tak to się zazwyczaj nazywa). Kosztuje ono ok 25-35 zł na tydzień i kosz ten jest niczym w porównaniu, gdyby z własnej kieszeni trzeba było np. pokrywać koszty leczenia w szpitalu, czy jeszcze gorzej transportu helikopterem! Ubezpieczenia ski oferują zazwyczaj - za dodatkową opłatą - wszystkie biura sprzedające zimowe imprezy.

noclegi

Apartamenty i studia we Francji są zazwyczaj małe, ale za to bardzo przytulne i komfortowe. Zazwyczaj są 4 i 6 osobowe, można też spotkać „trójki" (czasami za dodatkową opłatą można wynająć „dwójkę"). I tu uwaga „Szóstka" to nic innego jak „czwórka", tyle tylko, że dostawiane są dwa łóżka. „Czwórka" to zazwyczaj dwa oddzielne łóżka plus łóżko piętrowe, „szóstkę" najczęściej osiąga się w ten sposób, że dwa łóżka wolno stojące mają pod spodem wysuwane materace :-).
Apartamenty mają zazwyczaj łazienkę, aneks kuchenny, pokój główny i sypialnię. W większych jest jeszcze aneks z łóżkiem piętrowym. Każdy więc może w takim pomieszczeniu liczyć na odrobinę intymności.

transport

Z Polski podróż autokarem (przez Czechy, Austrię i Włochy lub przez Niemcy i Francję ) we francuskie Alpy zajmuje średnio około 24 godzin. Samochodem jedzie się niewiele krócej, ale wiele osób podróżujących z dziećmi preferuje właśnie takie rozwiązanie. Nie wiem jednak, czy nie jest to bardziej męczące?

 

Z Polski podróż autokarem (przez Czechy, Austrię i Włochy lub przez Niemcy i Francję ) we francuskie Alpy zajmuje średnio około 24 godzin. Samochodem jedzie się niewiele krócej, ale wiele osób podróżujących z dziećmi preferuje właśnie takie rozwiązanie. Nie wiem jednak, czy nie jest to bardziej męczące?

 

Większość kwater w ośrodkach narciarskich usytuowana jest w najbliższej okolicy wyciągów, tak, że nie ma potrzeby korzystania z komunikacji lokalnej. Niektóre ośrodki położone w pobliżu mają wspólne skipasy, wówczas z miejsca na miejsce można dojechać darmowymi skibusami.

warto wiedzieć

Może to niezbyt oryginalne, ale najlepsze "pamiątki" z Francji to sery (najlepiej pleśniowe) i wino :-)

 

Wiele z kurortów - oprócz tras narciarskich (zjazdowych i biegowych) - oferuje także możliwość uprawiani innych sportów. Większe z nich mają kompleksy sportowe, w których znajduje się basen, sale gimnastyczne, korty tenisowy a nawet boiska do piłki nożnej czy lodowiska. Ośrodki te są płatne, ale często opłata jest już wliczona w cenę skipasa (płaci się wtedy dosłownie kilka euro drożej przy kupnie karnetu).

atrakcje

W większości narciarskich kurortów we Francji organizowane są specjalne narciarskie „przedszkola dla dzieci", gdzie można zostawić swoje pociechy pod fachową opieka instruktorów i opiekunów, a samemu spokojnie sobie poszusować. Najczęściej zajęcia prowadzone są w grupach wiekowych. Najmłodsze grupy są zwykle od 2,5 do 6 lat (zdarza się nawet, że zajęcia prowadzone są z dziećmi jeszcze młodszymi). Kolejna grupa wiekowa to zazwyczaj 6-12 lat. W każdym kurorcie w informacji turystycznej można zasięgnąć szczegółowych informacji dot. takich przedszkoli. Dobrze też dopytać się o to już w polskim biurze podróży, które organizuje wyjazd.
W niektórych ośrodkach funkcjonują także parki zabaw zimowych czy tory saneczkowe.

 

Rzadko kiedy zorganizowany wyjazd na narty do Francji wiąże się z zapewnionym wyżywieniem. Zazwyczaj trzeba zdać się na siebie samego. Wszystkie kwatery są jednak znakomicie wyposażone w sprzęty i urządzenia kuchenne. Kuchenki, mikrofalówki a nawet zmywarki to w apartamentach wręcz standard. Nic tylko pichcić i kucharzyć. Sklepy zaopatrzone są we wszystkie podstawowe produkty, więc nie ma sensu brać ze sobą zbyt dużo produktów spożywczych.
Bary i restauracja są dość drogie. Za podstawowy posiłek trzeba zapłacić ok12-15 euro. Kanapki, czy frytki w barach na stoku to koszt ok. 3-4 euro. Kawa kosztuje 0k 2-3 euro, herbata 1,5-2 euro. Piwo w barze od 3,5-5 euro.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: Jarosław Tondos/TrevelFocus.pl
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online