Plitwice - Magiczne jeziora

Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Plitwickie Jeziora potrafią zachwycić każdego. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Woda w Plitwickich Jeziorach jest tak czysta, że bez problemu można dostrzec dno. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl W Plitwicach jest blisko 100 wodospadów i kaskad.. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Część wodospadów i kaskad Plitwic ukryta jest w gęstym lesie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Wzdłuż Plitwickicj Jezior jezior wiedzie wiele ścieżek, z których roztaczają się majestatyczne widoki. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl W wodach Plitwickich Jezior żyją dziesiątki ryb. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl W 1979 roku Plitwickie Jeziora zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Park Narodowy Plitwickich Jezior zajmuje obszar 295 km kwadratowych. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Plitwickie Jeziora to miejsce, którego po prostu nie można ominąć goszcząc w Chorwacji. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Plitwickie Jeziora potrafią zachwycić każdego. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Woda w Plitwickich Jeziorach jest tak czysta, że bez problemu można dostrzec dno. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • W Plitwicach jest blisko 100 wodospadów i kaskad.. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Część wodospadów i kaskad Plitwic ukryta jest w gęstym lesie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Wzdłuż Plitwickicj Jezior jezior wiedzie wiele ścieżek, z których roztaczają się majestatyczne widoki. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • W wodach Plitwickich Jezior żyją dziesiątki ryb. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • W 1979 roku Plitwickie Jeziora zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Park Narodowy Plitwickich Jezior zajmuje obszar 295 km kwadratowych. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
  • Plitwickie Jeziora to miejsce, którego po prostu nie można ominąć goszcząc w Chorwacji. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Plitwickie Jeziora to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Jeśli miałbym spędzić w Chorwacji tylko jeden dzień, to nie zastanawiałbym się długo, gdzie pojechać. Bez wahania wybrałbym Plitwickie Jeziora. Czegoś takiego nie ma nie tylko w pozostałej części tego kraju, ale i w całej Europie!

25.07.2008

Plitwickie Jeziora leżące w Górach Dynarskich, w centralnej części Chorwacji, zawsze rozpalały moją wyobraźnię. Kiedy więc wybrałem się do tego kraju własnym samochodem, postanowiłem, że koniecznie muszę tam pojechać. Zacząłem więc kombinować, jak najsensowniej tam się wybrać...

Wiele osób omija to miejsce, bowiem jeziora leżą dość daleko od wybrzeża (ok 60-70 km) najchętniej odwiedzanego przez Polaków. Mimo że właśnie wybrzeże było moim celem, postanowiłem, że warto jednak nadrobić nieco drogi, by tu przyjechać. Wymyśliłem więc, że najlepiej będzie zatrzymać się tam w drodze na wybrzeże.

Jak to zrobić?

Jeśli ktoś jedzie przez miejscowość Karlowacz, to zamiast kontynuować drogę autostradą, warto w miasteczku odbić na drogę E71 (E59), biegnącej wzdłuż wschodniej granicy tego kraju. Po przejechaniu ok. 80 kilometrów dociera się na miejsce. Po zwiedzeniu jezior, można dalej kontynuować drogę na południe tą samą trasą, by na wysokości Zadaru wjechać z powrotem na autostradę.

Ciekawostką jest fakt, że bilet wstępu na teren Parku Narodowego kosztuje mniej więcej tyle, ile trzeba by zapłacić za odcinek autostrady pomiędzy Karlowaczem i Zadarem. Wychodzi więc na to, że Plitwickie Jeziora można zwiedzić za darmo!

Ja tak właśnie zrobiłem.

info

Wstęp do parku jest płatny. Ceny zależą od sezonu. Zimą jest taniej, niż na wiosnę, w lecie i jesienią.

Pomiędzy 01 listopada a 31 marca bilety kosztują:

70 kun – dla dorosłych

60 kun – dla grup (od 15 osób wzwyż)

40 kun – dla dzieci

W okresie między 1 kwietnia a 31 października bilety wstępu kosztują odpowiednio 110, 95 i 55 kun. Do 7 roku życia wstęp jest bezpłatny (przez cały rok).

1 euro = ok. 7,2 kuny

1 PLN = ok. 2,25 kuny

Wstęp do parku jest płatny. Ceny zależą od sezonu. Zimą jest taniej, niż na wiosnę, w lecie i jesienią.

Pomiędzy 01 listopada a 31 marca bilety kosztują:

70 kun – dla dorosłych

60 kun – dla grup (od 15 osób wzwyż)

40 kun – dla dzieci

W okresie między 1 kwietnia a 31 października bilety wstępu kosztują odpowiednio 110, 95 i 55 kun. Do 7 roku życia wstęp jest bezpłatny (przez cały rok).

1 euro = ok. 7,2 kuny

1 PLN = ok. 2,25 kuny

Przez park wytyczono wiele dróg i ścieżek. Najkrótszą z nich idzie się ok. 2 godzin. Najdłuższa – blisko 8. Bilet wstępu nie precyzuje, czy jest na trasę długą, czy krótką. Jeśli więc ktoś ma czas, warto zatrzymać się tu na dłużej, by do woli nasycić się miejscowymi widokami.

 

Oficjalna strona parku: www.np-plitvicka-jezera.hr

noclegi

Tuż przy wejściu do Parku znajduje się hotel Jezero. Cena za dwójkę jednak powala. Wynosi bowiem ok 120 euro! Niewiele tańsze są też pobliskie hotele Plitwice czy Bellevu.

W okolicy jezior znajduje się co prawda wiele mniejszych hotelików i pensjonatów, ale ceny w nich są – średnio rzecz biorąc – dwukrotnie wyższe, niż w innych częściach Chorwacji. Za podstawowy pensjonat trzeba tu bowiem zapłacić minimum 20-25 euro od osoby (na wybrzeżu można się przespać już za ok. 10 euro.

Najtańsza opcją na nocleg przy jeziorach jest camping. Ale i tak po podliczeniu wszystkich wydatków – auto, namiot + za osoby, wychodzi, że od głowy (przy 2-3 osobach) wyjdzie ok 15 euro.

transport

Jakkolwiek ruch jakichkolwiek pojazdów jest na terenie Parku Narodowego zabroniony, to pierwszą część drogi – zaraz po wejściu na chroniony teren – turyści odbywają zwiedzający odbywają w specjalnie skonstruowanych wehikułach zasilanych napędem elektrycznym.

Ta swoista kolejka podwozi ich do najwyżej położonego punkty Plitwickich Jezior, skąd dalej udają się już pieszo, malowniczym i bardzo krętym szlakiem usytuowanym w większość na specjalnie skonstruowanych kładkach znajdujących się tuz nad powierzchnią mijanych jezior.

Po drodze turystów czeka jeszcze atrakcja w postaci statków, którymi płynie się w poprzek jezior. Świadomie piszę w liczbie mnogiej, ponieważ podróż statkiem odbywa się aż dwukrotnie, z małym postojem po drodze. Później do końca idzie się już na piechotę.

Najbardziej „morderczy jest ostatni odcinek trasy – trzeba się bowiem wspinać krętą ścieżką prowadząca do wyjścia.

warto wiedzieć

Urok Plitwickich Jezior sprawił, ze już w okresie pomiędzy I a II Wojną Światową został tu założony rezerwat. Miało to miejsce już w 1929 roku. Pod koniec lat 30-tych ub. wieku planowano przekształcić rezerwat w park narodowy, ale plany pokrzyżował wybuch wojny. Do pomysły wrócono dopiero po tym, jak wojenna pożoga ucichła. Park narodowy ostatecznie powstał więc dopiero w kwietniu 1949 roku. Początkowo obejmował on dużo mniejszą powierzchnię, niż obecnie, ale jego obszar systematycznie powiększano (ostatecznie objął on powierzchnię 29,5 tys. hektarów). W 1979 roku miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Sielankowy obszar Plitwickich Jezior miał też tragiczny okres w swoich dziejach, który przeszedł do historii pod nazwą Plitwicka Krwawa Wielkanoc. Obszar jezior położony jest blisko granicy Chorwacji z Bośnią i Hercegowiną w regionie o nazwie Krajina.

Po rozpadzie Jugosławii na początku lat 90-tych ub. wieku do tego terenu zgłaszali roszczenia bośniaccy Serbowie (nazywali ten obszar Republiką Serbską Krajina), którzy - choć sam Park formalnie podlegał chorwackim władzom – stanowili zdecydowana większość wśród miejscowej ludności.

W 1991 roku napięcie wokół kwestii przynależności tutejszych terenów rosło dosłownie z dnia na dzień. Jego eskalacja doprowadziła w końcu – o ironio w samą Wielkanoc – do wybuchu zaciętych walk pomiędzy serbskimi separatystami i chorwackim oddziałami. Zbrojna potyczka, która zakończyła się dwoma ofiarami śmiertelnymi (po jedne z każdej stron), walnie przyczyniła się do autonomicznych dążeń Chorwatów i istotnie wpłynęła na późniejsze ogłoszenie niepodległości przez ten kraj, co z kolei doprowadziło do krwawej wojny jugosłowiańsko-chorwackiej.

atrakcje

Plitwickie Jeziora tworzy system 16 zbiorników wodnych, które łączy ze sobą przeszło dziewięćdziesiąt wodospadów i kaskad. Największy z nich, zwany Wielkim Slapem ma aż 78 metrów wysokości. Cały park narodowy zajmuje obszar 295 km kwadratowych. Długość wszystkich jezior wynosi ponad 8 km, a ich łączna powierzchnia to ok. 200 hektarów. Największe z nich – Kozjak liczy sobie 80 hektarów. Jeziora dzielą się na górne (12) i dolne (4). Różnica poziomów pomiędzy nimi wynosi przeszło 130 metrów.

W Parku występuje wiele zjawisk krasowych. Większość tutejszych skał to wapienie, stąd też na jego terenie sporo jest jaskiń. Największe z nich to: Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości 160 metrów.

Ciekawostką jest fakt, że rzeka Plitvica, od której pochodzi nazwa Parku nie łączy żadnego z jezior. Przez jeziora przepływają bowiem rzeki Matica i Rjeczica, które dopiero za Parkiem Narodowym łącza się w Plitwicę.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online