Masada - Żydowska forteca pośrodku pustyni

Masada znajduje się na olbrzymim płaskowyżu znajdującym się nad brzegiem Morza Martwego. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Masada znajduje się na olbrzymim płaskowyżu znajdującym się nad brzegiem Morza Martwego. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Pozostałości Masady. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Na szczyt Masady można wejść piechotą, ale można tez wjechać oddaną do użytku w 2001 roku kolejką. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Masada znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy, na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl W miejscowości En Geni, leżącej na wybrzeżu Morza Martwego, 13 km na północ od Masady, znajdują się piękne piaszczyste plaże. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Masadę otaczają surowe góry Pustyni Judejskiej. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Każdy Żyd modli się za swych przodków, którzy przed wiekami na szczycie Masady nie zawahali się targnąć na własne życie, byle by tylko nie popaść w niewolę. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Wnętrze jednego z niewielu budynków odrestaurowanego na szczycie Masady. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Izraelscy żołnierze składając przysięgę wierności krajowi recytują słowa „Masada więcej nie upadnie”. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Masada znajduje na szczycie majestatycznego płaskowyżu wysokiego na blisko 450 metrów. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Masada znajduje się na olbrzymim płaskowyżu znajdującym się nad brzegiem Morza Martwego. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Pozostałości Masady. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Na szczyt Masady można wejść piechotą, ale można tez wjechać oddaną do użytku w 2001 roku kolejką. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Masada znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy, na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej. Fot. Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • W miejscowości En Geni, leżącej na wybrzeżu Morza Martwego, 13 km na północ od Masady, znajdują się piękne piaszczyste plaże. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Masadę otaczają surowe góry Pustyni Judejskiej. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Każdy Żyd modli się za swych przodków, którzy przed wiekami na szczycie Masady nie zawahali się targnąć na własne życie, byle by tylko nie popaść w niewolę. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Wnętrze jednego z niewielu budynków odrestaurowanego na szczycie Masady. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Izraelscy żołnierze składając przysięgę wierności krajowi recytują słowa „Masada więcej nie upadnie”. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Masada znajduje na szczycie majestatycznego płaskowyżu wysokiego na blisko 450 metrów. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Masada znajduje się na olbrzymim płaskowyżu znajdującym się nad brzegiem Morza Martwego. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Większość turystów przyjeżdżających do Izraele skupia się na Jerozolimie i innych biblijnych punktach. Tymczasem nie brak tu innych ciekawych miejsc. Jednym z nich jest niewątpliwie Masada, która w historii Żydów odegrało niepoślednią rolę.

12.06.2013

Heroiczny upadek Masady jest dla Żydów niemal tak symboliczny jak tragedia holokaustu. Dzieci uczą się o tym wydarzeniu już od najmłodszych lat, a każdy Żyd odwiedza to miejsce przynajmniej raz w swoim życiu. Dzisiaj wiele z nich porównuje młode, bo powstałe zaledwie 60 lat temu, państwo do historycznej twierdzy na szczycie. Właśnie dlatego to tu izraelscy żołnierze składają przysięgę recytując słowa „Masada więcej nie upadnie”.

info

Jednostką walutową Izraela i Autonomii Palestyńskiej jest nowy szekel izraelski (ILS), który dzieli się na 100 agorot.

W Izraelu używany jest również skrót NIS od angielskiego „new israeli sheqel”. NIS został wprowadzony do obiegu w 1985 po denominacji starego szekla (1 NIS = 1000 starych szekli).

1 zł = ok. 1,5 ILS

1 euro = ok. 5,3 ILS

1 USD = ok. 3,6 ILS

 

Na szczyt Masady można wejść piechotą (1-1,5 godz. wspinaczki; wstęp 23 szekle) lub wjechać, otwartą w 2001 roku, kolejka linową (61 szekli, w tym wliczony jest bilet wstępu). Kolejka czynna jest od 8:00.

W trakcie letnich upałów trasa piesza może być zamknięta.

noclegi

Najbliższe miejsca noclegowe znajdują się w miejscowości En Geni. Hotele tam, podobnie jak w większości miast Izraela są jednak dość drogie. Wyjątkiem jest stara Jerozolima, gdzie można znaleźć nocleg już za ok. 5 euro. Dobrze więc zatrzymać się w tym miejscu i robić stąd wypady.

transport

Do Izraela nie potrzeba wizy. Wjeżdżając do kraju należy się jednak przygotować na serię pytań ze strony władz imigracyjnych. Powrotny bilet lotniczy z Warszawy do Izraela można znaleźć już za ok. 1.200 zł.

 

Z Jerozolimy do Masady jeżdżą bezpośrednie autobusy nr 421 i 486. Bilet powrotny kosztuje ok. 45 zł. W Masadzie zatrzymują się też wszystkie autobusy jadące z Elat w stronę Jerozolimy.

W planowaniu podróży bardzo pomocna jest internetowa strona zawierająca rozkład jazdy publicznych autobusów Egged.

warto wiedzieć

Płaskowyż na którym znajduje się Masada był prawdopodobnie zamieszkany przez ludzi już około II w p.n.e. Z tamtych czasów nie zachowały się niestety żadne, nawet szczątkowe przekazy. Dużo więcej wiadomo natomiast o latach bezpośrednio poprzedzających naszą erę. W latach 37-31 p.n.e.za rozkazu Heroda Wielkiego, rzymskiego króla Judei, wzniesiono tu potężną rezydencję otoczoną zbrojnym murem, którą strzegł stale regiment legionistów. Herod, który wsławił się szczególnym okrucieństwem wobec żydów, prawdopodobnie stworzył tu dla siebie miejsce schronienia przed narastającym buntem izraelitów.

Jedyne wzmianki historyczne mówiące o Masadzie w tym okresie wyszły spod ręki znakomitego, starożytnego historyka Józefa Flawiusza. W swojej książce pt. "Wojna żydowska" podaje on, że na szczycie znajdowało się kilkanaście magazynów na żywność oraz potężne, mogące pomieścić 40 tys. metrów sześciennych zbiorniki na wodę. Według Flawiusza około 75 lat po śmierci Heroda w Judei wybucha żydowska rewolta skierowana przeciwko rzymskim ciemiężycielom. W roku 66 grupa żydów zajmuje wojskowy garnizon usytuowany na szczycie Masady. Około roku 70, po zburzeniu Drugiej Świątyni i upadku Jerozolimy, do garstki śmiałków dołączają wtedy zeloci, żydowscy uciekinierze ze "Świętego Miasta".

Po upadku żydowskiego powstania Masada jest jedynym miejscem oporu przeciw Rzymowi. W 73 roku rzymski gubernator Flawiusz Silva na czele sławetnego Dziesiątego Legionu wyrusza by zdobyć płaskowyż. Po początkowych porażkach, rzymianom udaje się w końcu zająć tereny wokół zachodniego zbocza góry, gdzie przez kilka miesięcy mozolnie wznoszą rampę prowadzącą na szczyt wzniesienia. Widząc zbliżającą się klęskę zgromadzeni w Masadzie Żydzi, którym przewodzi Eleazar ben Yeir, decydują, że nie poddadzą się żywcem. Spośród mężczyzn zostaje wyznaczonych dziesięciu wojowników, którzy zabijają swoich współtowarzyszy, a sami później popełniają samobójstwo. Rzymianie, którzy w końcu weszli na płaskowyż przy życiu specjalnie usypanej rampy zastali jedynie dwie kobiety i kilkoro dzieci, które schowały się w zbiorniku na wodę...

 

* W wolnym tłumaczeniu hebrajskie słowo „masada” znaczy tyle co „forteca”

* Mimo, że Masada góruje nad Morzem Martwym na około 450 m tak naprawdę wznosi się jedynie na niewiele ponad 50 m nad poziom morza. Dlaczego? Okolice Morza Martwego to największa depresja na świecie. W swoim najniższym punkcie liczy 396 m pod poziomem morza (niektóre źródła podają, że nawet 415 m p.p.m.).

* Lokalizacja Masady przez setki lat była nieznana. Ponownie odkryto ją dopiero w roku 1842. Główne wykopaliska archeologiczne prowadzono w latach 1963-65.

atrakcje

Masad leży wprawdzie blisko Morza Martwego, ale nie bezpośrednio przy nim. Mimo, że do wybrzeża jest stąd w prostej linii zaledwie 4-5 kilometrów, to najbliższe plaże z jakaś infrastrukturą wokół są ok. 13 km na północ w miejscowości En Geni.

 

Masada znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy, na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej i niemal nad samym brzegiem Morza Martwego. W tym miejscu znajduje się majestatyczny masyw górski, spośród którego szczególną uwagę zwraca pojedyncza, wysoka na blisko 450 metrów skała zwieńczona u szczytu szerokim płaskowyżem. To właśnie Masada.

 

 

Masada znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na południowy zachód od Jerozolimy, na wschodnim skraju Pustyni Judejskiej i niemal nad samym brzegiem Morza Martwego. W tym miejscu znajduje się majestatyczny masyw górski, spośród którego szczególną uwagę zwraca pojedyncza, wysoka na blisko 450 metrów skała zwieńczona u szczytu szerokim płaskowyżem. To właśnie Masada.

 

 

Obok kas, gdzie sprzedawane są bilety wstępu do Masady, znajduje się kilka punktów gastronomicznych, gdzie można kupić różnego rodzaju kanapki, przekąski czy nawet coś na ciepło. Ceny są jednak bardzo wysokie.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online