Londyn: Notting Hill Festival

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Im bardziej kolorowy i oryginalny strój, tym lepiej. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Notting Hill Festival to jedyna impreza tego typu w Europie.
Paradę zaczyna platforma, z której organizatorzy festiwalu nawołują zgromadzonych gapiów do rozstąpienia się i zrobienia miejsca na przemarsz artystów. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Stroje uczestników parady potrafią przyprawić o oczopląs. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
W każdy ostatnie weekend sierpni ulice londyńskiej dzielnicy Notting Hill są miejscem największej parady w Europie. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Motto festiwalu – każdy widz to uczestnik – najlepiej opisuje ideę Notting Hill Festival. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Podczas Notting Hill Festival każdy stara się ubierać w jak najbardziej kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Im bardziej kolorowy i oryginalny strój, tym lepiej. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Notting Hill Festival to jedyna impreza tego typu w Europie.
 • Paradę zaczyna platforma, z której organizatorzy festiwalu nawołują zgromadzonych gapiów do rozstąpienia się i zrobienia miejsca na przemarsz artystów. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Stroje uczestników parady potrafią przyprawić o oczopląs. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • W każdy ostatnie weekend sierpni ulice londyńskiej dzielnicy Notting Hill są miejscem największej parady w Europie. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Motto festiwalu – każdy widz to uczestnik – najlepiej opisuje ideę Notting Hill Festival. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Podczas Notting Hill Festival każdy stara się ubierać w jak najbardziej kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada Europy. Rokrocznie to widowisko, które ma miejsce na ulicach londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie, zorganizowane na wzór karnawału w Rio de Janeiro, oglądają miliony gapiów z całego świata.

16.07.2008

Notting Hill Festiwalto niepowtarzalna impreza. Atmosfery, jak panuje w ciągu tych kilku dni nie da się porównać z niczym. Ulice wypełnione setkami tysięcy osób (ostatnia edycja festiwalu zgromadziła łącznie 2 mln gapiów!). Tysiące różnorakich flag narodowych, transparentów i plakatów. Dziewczyny w bikini i faceci z gołymi torsami. Każdy poubierany w kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu.

Kiedy rusza parada, wielobarwny tłum schodzi z drogi, ustępując miejsca występującym. Festiwal tradycyjnie rozpoczyna barwna grupa tancerzy i tancerek z Trynidadu. To właśnie tradycja tego kraju przyczyniała się do organizacji festiwalu w Londynie. Za nimi, w krótkich odstępach ruszają grupy z innych karaibskich i południowoamerykańskich krajów i regionów – Aruby, Dominiki, Kajmanów, Jamajki, Barbadosu, i dziesiątki innych regionów.

Mimo że impreza jest świętem ludności kolorowej, na paradę przychodzą dziesiątki tysięcy rdzennych Anglików i innych Europejczyków, którzy niejednokrotnie przyjeżdżają do Londynu tylko po to, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Kolor skóry nie ma tu żadnego znaczenia. Bawić może się każdy. Jeśli tylko ma na to ochotę. Z czasem bowiem parada robi się coraz mniej formalna, a podział na występujących i gapiów zupełnie się zatraca. Na ulicy panuje ogólny entuzjazm i wszyscy w pląsach muzyki bawią się do białego rana...

info
 • Karnawał w Notthing Hill organizowany jest corocznie, w każdy ostatni weekend sierpnia. W 2008 roku przypada on pomiędzy 29 sierpnia a 1 września.
 • Główna parada odbywa się na ulicach dzielnicy Notting Hill. Dzień wcześniej w tym samym miejscu zazwyczaj odbywa się przemarsz dziecięcego korowodu.
 • W dniu parady najlepiej wybrać się do dzielnicy Notthing Hillz samego rana. Korków i perturbacji z dojazdem nie da się co prawda uniknąć, ale można wtedy zająć dobre miejsce, skąd dokładnie b będzie można obejrzeć paradę.

Dokładny plan imprezy i szczegółową trasę przemarszu znajdziesz na na oficjalnej stronie tej imprezy:

www.nottinghillcarnival.org.uk.

Inne strony dotyczące karnawału:

www.thecarnival.tv

www.mynottinghill.co.uk/nottinghilltv/carnival1.htm

www.rbkc.gov.uk/NottingHill

transport

W dniu parady dzielnicaNothhing Hill, a przynajmniej je główne drogi są wyłączone z ruchu. Najlepszym, a wręcz jedynym możliwym środkiem komunikacji, umożliwiającym dotarcie jak najbliżej centrum wydarzeń jest metro. Jadąc autobusem, trzeba się liczyć, z koniecznością długiego spaceru.

warto wiedzieć

Historia Karnawałusięga lat 50-tych ubiegłego wieku. W pierwszych latachkarnawałbył zaledwie niewielkim wydarzeniem. Dopiero po kilkutygodniowych zamieszkach na tle rasowym, wywołanych przez prawicowych radykałów latem 1958 roku w Londynie i innych miastach Anglii, urósł on do rangi dużego, organizowanego z wielką pompą i rozmachem ulicznego festiwalu czarnoskórej ludności.

Pierwsze imprezy odbywały się w magistracie dzielnicy St. Pancras. Przez wiele lat festiwal wędrował z miejsca na miejsce, dopiero w 1964 roku, dzięki staraniom Rhaune Laslett, lokalnego pracownika socjalnego, na stale zagościł on w zachodnio londyńskiej dzielnicy Notting Hill, będącej kiedyś głównym skupiskiem mieszkańców pochodzenia karaibskiego. Rokrocznie do zabawy przyłączały się kolejne grupy imigrantów zKaraibów oraz innimieszkańcy Londynu, dzięki czemu przez lata rozrósł się on do największej ulicznej imprezy na Starym Kontynencie. Obecnie jet on jednym z głównych wydarzeń Londynu, na stale wpisanym w kulturalny kalendarz tego miasta.

Festiwal organizowany jest w celu upamiętnienia migracji ludnościkaraibskiej na Wyspy Brytyjskie. Pierwsi czarnoskórzy imigranci zza oceanu, którzy w początkach lat 50-tych ubiegłego wieku przybyli do Anglii, pochodzili z Trynidadu, gdzie tradycja fetowania w karnawałowym pochodzie jest bardzo silna. I to właśnie oni w głównej mierze przyczynili się do rozpropagowanie tej imprezy. Pierwotną ideą karnawału było zjednoczenie czarnoskórych mieszkańcówNotting Hill, z których większość cierpiała te same problemy — prześladowania rasowe, bezrobocie i brak perspektyw na lepsze warunki mieszkaniowe, w silny ruch, dzięki któremu mogli by oni zaznaczyć swój udział w życiu publicznym Anglii.

Przebieg imprezy oraz poszczególne wydarzenia w jej trakcie najlepiej obrazuje motto festiwalu - Każdy widz to uczestnik!

Notting Hill Festivalma swoje korzenie w tradycjach czarnoskórej ludności Trynidadu. W czasach niewolnictwa w tym kraju, będącym wówczas brytyjską kolonią, zniewolona czarnoskóra ludność nie miała wiele powodów do radości. Obowiązywał ich całkowity zakaz gry na instrumentach i przebierania się w kostiumy, nie mogli także przebywać na ulicy po zmroku.

Być może właśnie dlatego jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobili czarnoskórzy mieszkańcy tego kraju zaraz po zniesieniu niewolnictwa w 1833 roku była... uliczna parada ze śpiewem i tańcami, która uosabiała radość z faktu odzyskania wolności i człowieczeństwa. Był to długo wyczekiwany moment, kiedy po raz pierwszy od setek lat mogli otwarcie zamanifestować swoją odrębność kulturową. Z biegiem lat tradycja ta rozwijała się coraz bardziej, tworząc z czasem żywo kultywowaną tradycję, która — dzięki migracjom karaibskiej ludności — trafiła do Wielkiej Brytanii.

bezpieczeństwo

Cała impreza jest dość bezpieczna, a o uczestników troszczą się tysiące policjantów, często w cywilu. Trzeba jednak uważać, bo zdarza się, że czyjś zbytni entuzjazm wykorzystywany jest przez kieszonkowców i innych pospolitych złodziej.

Niewskazane jest też spożywanie jedzenia, alkoholu i innych napojów, których nie kopiliśmy sami. Zdarza się, że „poczęstunek” zawiera substancje odurzające czy usypiając. Można się wte dy obudzić bez dokumentów i pieniędzy.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Sklep online
294 zł za Kretę wiosną
Kiedy:do 09.04.15
Cena:294 zł
Więcej promocji
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie…

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy…

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj…

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
FORUM
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Rosliny.urzadzamy.pl
Muratordom.com.ua
Zrobiszsam.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Eska.pl
Eska.tv
Eskarock.pl
Polotv.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
eskaGO.pl
RadioPLUS.pl
Gwizdek24.pl
Superauto24.pl
Superseriale.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Tuznajdziesz.pl
Archirama.pl
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online