Londyn: Notting Hill Festival

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Im bardziej kolorowy i oryginalny strój, tym lepiej. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Notting Hill Festival to jedyna impreza tego typu w Europie.
Paradę zaczyna platforma, z której organizatorzy festiwalu nawołują zgromadzonych gapiów do rozstąpienia się i zrobienia miejsca na przemarsz artystów. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Stroje uczestników parady potrafią przyprawić o oczopląs. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
W każdy ostatnie weekend sierpni ulice londyńskiej dzielnicy Notting Hill są miejscem największej parady w Europie. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Motto festiwalu – każdy widz to uczestnik – najlepiej opisuje ideę Notting Hill Festival. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl Podczas Notting Hill Festival każdy stara się ubierać w jak najbardziej kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Im bardziej kolorowy i oryginalny strój, tym lepiej. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Notting Hill Festival to jedyna impreza tego typu w Europie.
 • Paradę zaczyna platforma, z której organizatorzy festiwalu nawołują zgromadzonych gapiów do rozstąpienia się i zrobienia miejsca na przemarsz artystów. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Stroje uczestników parady potrafią przyprawić o oczopląs. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • W każdy ostatnie weekend sierpni ulice londyńskiej dzielnicy Notting Hill są miejscem największej parady w Europie. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Motto festiwalu – każdy widz to uczestnik – najlepiej opisuje ideę Notting Hill Festival. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Ostatnią edycję festiwalu obejrzało łącznie przeszło 2 mln osób. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
 • Podczas Notting Hill Festival każdy stara się ubierać w jak najbardziej kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu. Fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada w Europie. fot.: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl

Notting Hill Festiwal to największa uliczna parada Europy. Rokrocznie to widowisko, które ma miejsce na ulicach londyńskiej dzielnicy o tej samej nazwie, zorganizowane na wzór karnawału w Rio de Janeiro, oglądają miliony gapiów z całego świata.

16.07.2008

Notting Hill Festiwal to niepowtarzalna impreza. Atmosfery, jak panuje w ciągu tych kilku dni nie da się porównać z niczym. Ulice wypełnione setkami tysięcy osób (ostatnia edycja festiwalu zgromadziła łącznie 2 mln gapiów!). Tysiące różnorakich flag narodowych, transparentów i plakatów. Dziewczyny w bikini i faceci z gołymi torsami. Każdy poubierany w kolorowe ciuchy, tak by wyróżnić się z tłumu.

Kiedy rusza parada, wielobarwny tłum schodzi z drogi, ustępując miejsca występującym. Festiwal tradycyjnie rozpoczyna barwna grupa tancerzy i tancerek z Trynidadu. To właśnie tradycja tego kraju przyczyniała się do organizacji festiwalu w Londynie. Za nimi, w krótkich odstępach ruszają grupy z innych karaibskich i południowoamerykańskich krajów i regionów – Aruby, Dominiki, Kajmanów, Jamajki, Barbadosu, i dziesiątki innych regionów.

Mimo że impreza jest świętem ludności kolorowej, na paradę przychodzą dziesiątki tysięcy rdzennych Anglików i innych Europejczyków, którzy niejednokrotnie przyjeżdżają do Londynu tylko po to, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

Kolor skóry nie ma tu żadnego znaczenia. Bawić może się każdy. Jeśli tylko ma na to ochotę. Z czasem bowiem parada robi się coraz mniej formalna, a podział na występujących i gapiów zupełnie się zatraca. Na ulicy panuje ogólny entuzjazm i wszyscy w pląsach muzyki bawią się do białego rana...

info
 • Karnawał w Notthing Hill organizowany jest corocznie, w każdy ostatni weekend sierpnia. W 2008 roku przypada on pomiędzy 29 sierpnia a 1 września.
 • Główna parada odbywa się na ulicach dzielnicy Notting Hill. Dzień wcześniej w tym samym miejscu zazwyczaj odbywa się przemarsz dziecięcego korowodu.
 • W dniu parady najlepiej wybrać się do dzielnicy Notthing Hill z samego rana. Korków i perturbacji z dojazdem nie da się co prawda uniknąć, ale można wtedy zająć dobre miejsce, skąd dokładnie b będzie można obejrzeć paradę.

Dokładny plan imprezy i szczegółową trasę przemarszu znajdziesz na na oficjalnej stronie tej imprezy:

www.nottinghillcarnival.org.uk.

 

Inne strony dotyczące karnawału:

www.thecarnival.tv

www.mynottinghill.co.uk/nottinghilltv/carnival1.htm

www.rbkc.gov.uk/NottingHill

 

transport

W dniu parady dzielnica Nothhing Hill, a przynajmniej je główne drogi są wyłączone z ruchu. Najlepszym, a wręcz jedynym możliwym środkiem komunikacji, umożliwiającym dotarcie jak najbliżej centrum wydarzeń jest metro. Jadąc autobusem, trzeba się liczyć, z koniecznością długiego spaceru.

warto wiedzieć

Historia Karnawału sięga lat 50-tych ubiegłego wieku. W pierwszych latach karnawał był zaledwie niewielkim wydarzeniem. Dopiero po kilkutygodniowych zamieszkach na tle rasowym, wywołanych przez prawicowych radykałów latem 1958 roku w Londynie i innych miastach Anglii, urósł on do rangi dużego, organizowanego z wielką pompą i rozmachem ulicznego festiwalu czarnoskórej ludności.

Pierwsze imprezy odbywały się w magistracie dzielnicy St. Pancras. Przez wiele lat festiwal wędrował z miejsca na miejsce, dopiero w 1964 roku, dzięki staraniom Rhaune Laslett, lokalnego pracownika socjalnego, na stale zagościł on w zachodnio londyńskiej dzielnicy Notting Hill, będącej kiedyś głównym skupiskiem mieszkańców pochodzenia karaibskiego. Rokrocznie do zabawy przyłączały się kolejne grupy imigrantów z Karaibów oraz inni mieszkańcy Londynu, dzięki czemu przez lata rozrósł się on do największej ulicznej imprezy na Starym Kontynencie. Obecnie jet on jednym z głównych wydarzeń Londynu, na stale wpisanym w kulturalny kalendarz tego miasta.

Festiwal organizowany jest w celu upamiętnienia migracji ludności karaibskiej na Wyspy Brytyjskie. Pierwsi czarnoskórzy imigranci zza oceanu, którzy w początkach lat 50-tych ubiegłego wieku przybyli do Anglii, pochodzili z Trynidadu, gdzie tradycja fetowania w karnawałowym pochodzie jest bardzo silna. I to właśnie oni w głównej mierze przyczynili się do rozpropagowanie tej imprezy. Pierwotną ideą karnawału było zjednoczenie czarnoskórych mieszkańców Notting Hill, z których większość cierpiała te same problemy — prześladowania rasowe, bezrobocie i brak perspektyw na lepsze warunki mieszkaniowe, w silny ruch, dzięki któremu mogli by oni zaznaczyć swój udział w życiu publicznym Anglii.

Przebieg imprezy oraz poszczególne wydarzenia w jej trakcie najlepiej obrazuje motto festiwalu - Każdy widz to uczestnik!

Notting Hill Festival ma swoje korzenie w tradycjach czarnoskórej ludności Trynidadu. W czasach niewolnictwa w tym kraju, będącym wówczas brytyjską kolonią, zniewolona czarnoskóra ludność nie miała wiele powodów do radości. Obowiązywał ich całkowity zakaz gry na instrumentach i przebierania się w kostiumy, nie mogli także przebywać na ulicy po zmroku.

Być może właśnie dlatego jedną z pierwszych rzeczy, którą zrobili czarnoskórzy mieszkańcy tego kraju zaraz po zniesieniu niewolnictwa w 1833 roku była... uliczna parada ze śpiewem i tańcami, która uosabiała radość z faktu odzyskania wolności i człowieczeństwa. Był to długo wyczekiwany moment, kiedy po raz pierwszy od setek lat mogli otwarcie zamanifestować swoją odrębność kulturową. Z biegiem lat tradycja ta rozwijała się coraz bardziej, tworząc z czasem żywo kultywowaną tradycję, która — dzięki migracjom karaibskiej ludności — trafiła do Wielkiej Brytanii.

bezpieczeństwo

Cała impreza jest dość bezpieczna, a o uczestników troszczą się tysiące policjantów, często w cywilu. Trzeba jednak uważać, bo zdarza się, że czyjś zbytni entuzjazm wykorzystywany jest przez kieszonkowców i innych pospolitych złodziej.

Niewskazane jest też spożywanie jedzenia, alkoholu i innych napojów, których nie kopiliśmy sami. Zdarza się, że „poczęstunek” zawiera substancje odurzające czy usypiając. Można się wte dy obudzić bez dokumentów i pieniędzy.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: Jarosław Tondos/TravelFocus.pl
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online