Jaskinia Postojna

Jaskinia Postojna Jaskinia Postojna Hotel przy wejściu do jaskini Jaskinia Postojna- tak było kiedyś... Jaskinia Postojna- tak było kiedyś... Predjamski Zamek Predjamski Zamek
  • Jaskinia Postojna
  • Hotel przy wejściu do jaskini
  • Jaskinia Postojna- tak było kiedyś...
  • Jaskinia Postojna- tak było kiedyś...
  • Predjamski Zamek
  • Predjamski Zamek

Wjeżdżając kolejką do Jaskini Postojnej miałam wrażenie, że właśnie przekroczyłam wrota domostwa Upiora z Opery.

31.10.2008

Jaskinia Postojna to jedna z najbardziej znanych jaskiń świata. Jaskinia została wyrzeźbiona przez rzekę Pivkę. Trasa turystyczna biegnie starym korytem rzeki. Wrażenia są niesamowite. Stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, makarony, kurtyny… kwintesencja wszelkich zjawisk krasowych. Formy naciekowe przyjmują różne kolory- biały, czerwony, czarny. Do najbardziej znanych okazów należy stalagmit Brylant i Filarowa Kolumna w Sali Zimowej.

System Postojnej wraz z przyległymi grotami liczy około 27 kilomertrów. Do zwiedzanie udostępniono 5,5 kilometra, z czego 4- kilometrowy odcinek przejażdża się kolejką.  Niestety jaskienia Postojna jest bardzo sławna, tak wiec lgną do niej tłumy turystów. Z tego względu jaskinie najlepiej zwiedzać rankiem lub popołudniem.

info

Zwiedzanie jaskini jest stosunkowo drogie. Bilet wstępu kosztuje 18 euro. Za dodatkowe 7 euro można nabyć bilet wstępu na wystawę dotyczącą flory i fauny. Dodatkowo płatne są także zdjęcia, wykonywane wszystkim uczestnikom wyprawy (zakup- opcjonalnie).

W Jaskini Postojnej obowiązuje całkowity zakaz robienia zdjęć (poza miejscami, w których przewodnik wyrazi zgodę na robienie zdjęć) Flash przyczynia się do rozwoju glonów, a te zaś powodują niszczenie skał i nacieków…

 

W jaskini panuje temperatura około 8-10 stopni Celcjusza. Należy więc ubrać się ciepło. Jeżeli zapomniliśmy o ubraniu, za 5 euro można wypożyczyć stylowy płaszczyk:)

 

Zwiedzanie jest możliwe jedynie w grupach z przewodnikiem. Turyści dziela się na grupy językowe, do wyboru mamy: angielski, niemiecki, włoski, francuski oraz słoweński. Wejście co godzinę.

Oficjalna strona parku narodowego http://www.postojnska-jama.si/

noclegi

Gorąco polecam pobliski kemping Pivka. Na jego terenie znajduje się Jaskinia Pivka.

transport

Z Polski do Słowenii najłatwiej dorzeć samochodem. Na terenie Słowenii nie sposób się zgubić. Atrakcje turystyczne są bardzo dobrze oznaczone!

Z Polski do Słowenii (Ljubljana) kursuje także autobus (cena około 350 zł w dwie strony). Aby dostać się do Postojnej z Lubljany łapiemy autobus kursujący na wybrzeże, większość z nich ma przystanek w Postojnej.

warto wiedzieć

Jaskinia była zamieszkiwana przez człowieka od zarania dziejów. Odkryto ślady człowieka pochodzące z epoki lodowcowej.

 

Jaskienią w pełni spenetrowano dopiero na początku XIX wieku.

 

Podczas II Wojny Światowej jaskinia stanowiła naturalne schronienie dla wojsk. Niemcy posiadali tam skład paliw, który został wysadzony przez słoweńskich partyzantów w 1944 roku.

Termin kras pochodzi ze Słowenii. Nazwa wywodzi się od płaskowyżu Kras w Górach Dynarskich.

Na terenie jaskini żyje ludzka ryba, czyli tzw. odmieniec jaskiniowy. To największy kręgowiec żyjący w wodach jaskiniowych. 30-centymetrowy odmieniec jaskiniowy jest całkowicie ślepy i żyje nawet 100 lat.

W największej komorze Jaskini Postojnej zorganizowano sale koncertową. Co roku mają tam miejsce różne wydarzenia kulturalne.

atrakcje

W pobliżu warto zobaczyć także Jaskinię Pivkę oraz Szkocjańskie Jaskinie.

Przy wejściu do jaskini znajduje się wiele kramów, na których można zakupić pamiątki. Ceny dość wysokie. Interesujący charakter ma sklep militarny, który z pewnością zainteresuje wszystkich panów.

Przy wejściu do jaskini znajduje się wiele kramów, na których można zakupić pamiątki. Ceny dość wysokie. Interesujący charakter ma sklep militarny, który z pewnością zainteresuje wszystkich panów.

W okolicy znajduje się bajkowy Predjamski zamek zlokalizowany w ogromnej szczelinie skalnej.

 

Przy wejściu do jaskini działa wiele lokalów. W niektórych z nich można spróbować lokalnej kuchni. Ceny nie są zbyt wygórowane, ale z pewnością nie jest tanio.

Autor: ashiiika
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online