Góry Stołowe: Z Karłowa na Szczeliniec

Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach Góry Stołowe: piaskowe skały przybierają różne formy Góry Stołowe: taras widokowy w pobliżu schroniska PTTK Góry Stołowe - z kamiennej trasy na Szczeliniec finezyjne ksztalty skał piaskowych Gór Stołowych wiele skal przybrało zwierzęce kształty małpia glowa z piaskowca widok niczym w Pieninach - karłowate drzewo wysmagane przez wiatr na stokach Szczelińca do drabinkowego zejścia - wąskiego gardła trasy - tworzy sie kolejka turystów jedna z najłatwiej rozpoznawalnych form skalnych - Wielbłąd widok ze Szczelinca Malego na Sudety kamienne schody prowadzą przez szczeliny i wąskie przesmyki skalne kamienna trasa nieraz zmusza do przejścia w kucki czy wciągania brzucha na szlaku widok z tarasu na Szczelińcu płatna trasa na Szczeliniec Wielki jest niedostępna od końca października do połowy kwietnia kanał panamski kanał panamski na plaży WOPR w Białobrzegach przed starym mostem transport kajaków na spływ Pilicą trasą z Maluszyna do Mniszewa
 • Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach
 • Góry Stołowe: piaskowe skały przybierają różne formy
 • Góry Stołowe: taras widokowy w pobliżu schroniska PTTK
 • Góry Stołowe - z kamiennej trasy na Szczeliniec
 • finezyjne ksztalty skał piaskowych Gór Stołowych
 • wiele skal przybrało zwierzęce kształty
 • małpia glowa z piaskowca
 • widok niczym w Pieninach - karłowate drzewo wysmagane przez wiatr na stokach Szczelińca
 • do drabinkowego zejścia - wąskiego gardła trasy - tworzy sie kolejka turystów
 • jedna z najłatwiej rozpoznawalnych form skalnych - Wielbłąd
 • widok ze Szczelinca Malego na Sudety
 • kamienne schody prowadzą przez szczeliny i wąskie przesmyki skalne
 • kamienna trasa nieraz zmusza do przejścia w kucki czy wciągania brzucha na szlaku
 • widok z tarasu na Szczelińcu
 • płatna trasa na Szczeliniec Wielki jest niedostępna od końca października do połowy kwietnia
 • kanał panamski
 • kanał panamski
 • na plaży WOPR w Białobrzegach przed starym mostem
 • transport kajaków na spływ Pilicą trasą z Maluszyna do Mniszewa

Góry Stołowe: trasa na szczyt Szczelińca prowadzi po drewnianych kładkach i ponad 600 kamiennych schodach

Najpopularniejsze miejsce wypadowe w Góry Stołowe. To stąd zaczynają się szlaki na najciekawsze skały, szczególnie te w kształcie zwierząt czy na najwyższy okoliczny szczyt - Szczeliniec.

13.06.2013

Góry Stołowe to jeden z najciekawszych regionów Kotliny Kłodzkiej i najlepiej przygotowany jeśli ocenimy przygotowanie tras, parkingow i infrastruktury turystycznej. Dojeżdzamy tu zadrzewioną Drogą Stu Zakrętów, gdzie zaczyna sie skalna kraina. Z okolic Fortu Karola możemy dotrzeć spacerkiem do Bialych Skal, Skalnej Furty lub w przeciwnym kierunku - na Rogową Kopę (790 m n.p.m.). Warto Lisim Grzbietem dojść do Skalniaka, wznoszacego się na 915 m i zejśc do Ptasiej Skały. Góry Stołowe są rajem dla rowerzystów, dla których wydzielono tu wiele atrakcyjnych krajobrazowo tras, prowadzących z zalewu w Radkowie do podnóża Szczelińca Małego lub np. z Ptasiej Skały do trasy Nad Urwiskiem.

 

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki

 

Warto jednak wygospodarować ok. 3 godzin (w obie strony) na zmierzenie się z setkami schodów i wdrapanie się na Szczeliniec Wielki na wysokość 919 m (wejście powyżej schroniska PTTK jest płatne). Na trasie mijamy najbardziej znane osobliwości Gór Stołowych - skały w kształcie małpiej głowy, wielbłąda, kwoki, słonia, mamuta i wiele ciekawych formacji oraz szczelin między wysokimi blokami skalnymi dającymi przyjemny cień latem. Głebokie wąwozy na trasie na Szczeliniec mają do 18 m głębokości, labirynty skalne mają wiele wąskich przejść i punktów widokowych. Na tych, którzy pokonają 664 kamienne stopnie, wykonane w XVIII w. przez sołtysa miejscowego Franza Pabla, pierwszego w Europie urzędowo nominowanego przewodnika, czeka bufet schroniska, mającego już ponad 100 lat. Widać polskie Sudety i czeskie Góry Stołowe. Tablica pamiątkowa w pobliżu schroniska upamiętnia wizyte w tym miejscu J. W. Goethego w 1790 r. Na Fotelu Dziadka zas tablica upamiętnia wizytę Fryderyka Wilhelma II z dwoma pruskimi księżniczkami.

 

Tłumnie oblegany jest rezerwat Błędne Skały, mniej popularne - torfowiska w Białych Skałach. Tu też znajdują się znane skaly piaskowe - Skalne Grzyby i Zbrojownia Herkulesa.

 

Przez Ostrą Górę można dojść po czeskiej stronie do letniskowej miejscowości Machow, np. na piwo, knedlika i smażony ser. Innym pomyslem na wycieczkę może być Kopa Śmierci lub Narożnik.

info

od 10.05. do 31.10. wejście na Szczeliniec Wielki jest płatne (5 zł)

 

od 10.05. do 31.10. wejście na Szczeliniec Wielki jest płatne (5 zł)

noclegi

Jeśli chcemy mieszkać jak najbliżej szlaków warto zarezerować noclegi przez telefon / internet z dużym wyprzedzeniem; pociechą dla zmotoryzowanych sa okolice zalewu w Radkowie i tamtejszy kemping ze smażalnią pstrągów.

transport

Do Karłowa mozna dotrzeć z Kudowy (14 km) lub Kłodzka (37 km), najciekawszą trasą widokową jest ta przed Radków i Srebrną Górę.

 

jeśli planujemy wyprawę w Góry Stołowe zimą warto dojechać ze strony Kudowy Zdrój, do Karłowa prowadzi z niej jedyna odsnieżana zawsze droga w okolicy

warto wiedzieć

Karłów ma już 290 lat i został założony przez cesarza Karola VI, na cześć ktorego pierwotna nazwa brzmiała Carlsberg. Wciąż ma status wsi  - górskiej osady, w której możemy oglądać zachowane XIX-wieczne domy krolewskich gajowych i leśniczych. W XVIII w. wieś zamieszkiwali niemieccy Czesi, potem napłynęli pruscy wojskowi - jak general i pruski minister wojny Gustav von Rauch, który na górze Ptak postawił warownię (dzis jest to Fort Karola)

bezpieczeństwo

kamienie po deszczu; ze względu na to, że trasa prowadzi na ogół po kamieniach bywa ślisko, szczególnie w szczelinach i wnętrzach skał

atrakcje

trawiasta plaża nad zalewem w Radkowie

Autor: marti76 Zdjęcia: Witold Batte, MIchał Mużyło
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online