Efez - Zabytek sam w sobie

Biblioteka Celsusa jest najlepiej zachowanym zabytkiem Efezu Biblioteka Celsusa jest najlepiej zachowanym zabytkiem Efezu Wzgórza okalające Efez skrywają jeszcze wiele tajemnic, ale koszt wykopalisk archeologicznych przerasta możliwości Turcji W wielu miejscach Efezu można podziwiiać kunszt i precyzję starożytnych kamieniarzy Efeski teatr mógł pomieścić 25 tys. widzów W Efeskim teatrze jeszcze kilka lat temu odbywały się okazjonalne pokazy spektakli. Ostatecznie jednak zabroniono tego w obawie, że może się to przyczynić do zniszczenia zabytku Wiele cennych zabytków Efezu bezpowrotnie zniszczył upływa czasu i niszczycielska ludzka działalność Ruiny Efezu to jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych, nie tylko w Turcji, ale i w całym basenie Morza Śródziemnego Widok na Efeski teatr od strony, gdzie kiedyś znajdował się port.Dzisiaj do morza jest stąd ok 8 kilometrów Wizyta w Efezie jest nie lada gratką dla historyków sztuki Każdego dnia Efez przyciąga tysiące turystów
 • Biblioteka Celsusa jest najlepiej zachowanym zabytkiem Efezu
 • Wzgórza okalające Efez skrywają jeszcze wiele tajemnic, ale koszt wykopalisk archeologicznych przerasta możliwości Turcji
 • W wielu miejscach Efezu można podziwiiać kunszt i precyzję starożytnych kamieniarzy
 • Efeski teatr mógł pomieścić 25 tys. widzów
 • W Efeskim teatrze jeszcze kilka lat temu odbywały się okazjonalne pokazy spektakli. Ostatecznie jednak zabroniono tego w obawie, że może się to przyczynić do zniszczenia zabytku
 • Wiele cennych zabytków Efezu bezpowrotnie zniszczył upływa czasu i niszczycielska ludzka działalność
 • Ruiny Efezu to jedno z najlepiej zachowanych miast starożytnych, nie tylko w Turcji, ale i w całym basenie Morza Śródziemnego
 • Widok na Efeski teatr od strony, gdzie kiedyś znajdował się port.Dzisiaj do morza jest stąd ok 8 kilometrów
 • Wizyta w Efezie jest nie lada gratką dla historyków sztuki
 • Każdego dnia Efez przyciąga tysiące turystów

Biblioteka Celsusa jest najlepiej zachowanym zabytkiem Efezu

Efez był jednym z najwspanialszych miast, jakie stworzyła ludzkość. Przez setki lat jego sława przyciągała tu najznamienitszych mędrców, poetów i artystów, którzy znajdywali tu przyjazny dom pod bokiem słynnych z hojności władców.

25.02.2008
_____TAGOWANIE_______
info

Wstęp do Efezu jest dość drogi, kosztuje bowiem 15 YTL (ok. 10 euro), ale zabytek wart jest każdej ceny! W środku, za dodatkową opłata (10 YTL) można jeszcze zobaczyć odrestaurowane domostwa mieszkańców Efezu, które znajdują się w muzeum, pod specjalnym – metalowo-pleksiglasowym zadaszeniem (które notabene szpeci tylko okolicę).

Sezon turystyczny w Efezie trwa przez cały rok, ale najlepsza porą do zwiedzania jest późna wiosna lub wczesna jesień - mniej więcej od kwietnia do czerwca oraz wrzesień i październik. Panują wówczas umiarkowane temperatury, a przed wszystkim nie ma takiego natłoku turystów.

W szczycie sezonu (czerwiec-sierpień) jest potwornie gorąco, a ciepłotę potęgują tysiące turystów przybywających tu codziennie. Wtedy najlepiej wybrać się do ruin jak najwcześniej (najlepiej zaraz po otwarciu) lub w godzinach popołudniowych.

Efez ma dwa wejścia – górne i dolne. Zwiedzanie najlepiej zacząć z góry – uniknie się wtedy karkołomnego (ze względu na ilość turystów) przepychania się główną ulicą miasta, która biegnie dość ostro pod górkę.

Sporo informacji o Efezie można znaleźć na stronach:

www.kultur.gov.tr

www.kulturturizm.gov.tr

www.adiyamanli.org/ephesus.html

www.focusmm.com/aceph_0.htm

transport

Efez jest nieodłączną częścią programu większości wycieczek turystyczny. Jeśli więc ktoś wybiera się do egejskiej części Turcji z biurem podróży, może być niemal pewien, że uda mu się go zwiedzić. Równie łatwo dojechać tu na własną rękę. Niemal z każdego większego Tureckiego miasta kursują regularne autobusy do dwóch miejscowości położonych blisko Efezu - Kusadaśi i Selćuk (koszt przejazdu z Istambułu to ok. 15 euro). Stamtąd do ruin najlepiej dostać się powszechnymi w całej Turcji minibusami (tzw. dolmusz). Przejazd kosztuje ok 1-2 E.

warto wiedzieć

Efez został założony około XI w. p.n.e. u ujścia rzeki Kajstros do Morza Egejskiego. Osada szybko się rozrastała, przechodząc wielokrotnie w ręce różnych władców. Około 600 r. p.n.e. władał nią słynny król-bogacz Krezus, którego bogactwo znacznie przyczyniło się do rozbudowy miasta.

W 546 r. p.n.e. władzę nad Efezem przejęli Persowie, by utracić ją na rzecz Aleksandra III Wielkiego, który w 334 r. p.n.e. przywrócił tu greckie panowanie. W kolejnych latach Efez przechodzi ponownie w ręce Persów, a następnie władają nim dynastie Ptolemeuszy i Attalidów.

W 133 r. p.n.e. na mocy testamentu króla Attalosa III miasto oddano w lenno Rzymowi. Pół wieku później Grecy wzniecają wprawdzie antyrzymskie powstanie, które przeszły do historii jak tzw. nieszpory efezkie, ale po początkowych sukcesach (w jeden dzień wymordowano wówczas ok. 80 tys. Rzymian) wierne cesarzowi legiony pokonały buntowników, przywracając tym samym zwierzchnictwo Rzym nad Grekami.

W I wieku do Efezu dotarła wiara chrześcijańska. Jej krzewicielem jest tu m.in. św. Paweł, który podczas swoich podróży misjonarskich, gościł tu i nauczał co najmniej dwukrotnie. Przez długie lata nowa wiara ścierała się z miejscowymi wierzeniami. Wyznawano tu m.in. kult bogini Artemidy, któremu sprzyjała jej świątynia – jeden z siedmiu cudów świata starożytnego, która mieściła się nieopodal samego miasta. Ostatecznie - po edykcie cesarza Teodozjusza z 381 roku, który zakazywał kultów pogańskich - świątynię Artemidy zamknięto, a następnie rozgrabiono niemal do ostatniego kamienia, Efez przyjął chrześcijaństwo jako dominującą religię.

 

W III wieku Efezu nie ominęły najazdy Gotów, którzy w 263 r. złupili miasto niemal doszczętnie. Zniszczenia spowodowane najazdem oraz silne zamulenie ujścia rzeki Kajstros zapoczątkowały stopniowy upadek miasta. Bez dostępu do morza Efez zaczął tracić na znaczeniu jako ośrodek handlowy (wszelkie prace, m. in. modernizacja portu za czasów króla Atallosa II, wybieranie mułu za czasów konsula Nerona, czy też zmiana biegu koryta rzeki za panowania cesarza Hadrian, na niewiele się zdały). Dodatkowo mieszkańców co rusz dziesiątkowała plaga malarii. Co prawda w 431 r. odbył się tu trzeci sobór ekumeniczny, a w 449 r. synod, ale były to już jedne z ostatnich wielkich wydarzeń, jakie to miasto przeżyło w swojej historii.

Od V wieku ludność powoli zaczyna opuszczać Efez. W VI wieku już niemal wszyscy jego mieszkańcy przenieśli się na pobliskie wzgórze Ayasuluk, gdzie dziś leży miasteczko Selçuk.

W myśl legendy założycielem Efezu był Androklos, syn króla Aten Kodrosa. Dorastający młodzieniec, który chciał się uniezależnić postanowił założyć własne miasto. Jak to było w zwyczaju przesądnych Greków, wybrał się do wyroczni, by spytać ją, gdzie ma je założyć. Uzyskał dość pokrętna odpowiedź - wybierz miejsce, które wskażą ci ryba i dzik. Młodzieniec długo nie mógł zrozumieć sensu przepowiedni, aż pewnego dnia, przy ujściu rzeki Kajstros przysiadł się do rybaków, którzy piekli ryby na ogniu. Nagle jedna z ryb wraz z żarem wpadła w pobliskie krzewy, z których w popłochy wybiegł dzik. Androklos w mig pojął, że znalazł odpowiednie miejsce (legenda mówi, że dzika zabito i upieczono na rożnie, a w tym miejscu stanęła później świątynia Ateny) i zdecydował, że wybuduje tu stolicę swojego królestwa.

Tak powstały zalążki miasta, które już wkrótce miało stać się jednym z głównych ośrodków hellenistycznego świata.

 

atrakcje

O upadku miasta zadecydował w głównej mierze bezlitosna przyroda - zamulenie rzeki i cofanie się morza. Współcześnie Efez – dawne portowe Miśtów - znajduje się ok. 7-8 km od wybrzeża!

W leżącym nieopodal Efezu Saluku znajdują się ruiny Artemizjonu – jednego z siedmiu cudów starożytnego świata, bazylika św. Jana, gdzie – według wierzeń - spoczywać ma ten ewangelista oraz liczne pozostałości po czasach, kiedy władali tu Turcy Seldżuccy. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje górująca nad mostem fortec aoraz meczet Isa Bey, wzniesiony tu w XIV wieku. Kilka kilometrów od miasta, na szczycie tzw. Góry Słowików znajduje się Marienmana – miejsce, gdzie według legend miała mieszkać i dokonać żywota Matka Boska.

W Efezie - przy obydwu wejściach - znajdują się dziesiątki budek z pamiątkami turystycznymi. Ceny są tam najwyższe w całej Turcji, a poza tym nie ma tam nic, czego by nie można kupić gdzie indziej. Wnioski powinny nasunąć się same…

W leżącym nieopodal Efezu Saluku znajdują się ruiny Artemizjonu – jednego z siedmiu cudów starożytnego świata, bazylika św. Jana, gdzie – według wierzeń - spoczywać ma ten ewangelista oraz liczne pozostałości po czasach, kiedy władali tu Turcy Seldżuccy. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje górująca nad mostem fortec aoraz meczet Isa Bey, wzniesiony tu w XIV wieku. Kilka kilometrów od miasta, na szczycie tzw. Góry Słowików znajduje się Marienmana – miejsce, gdzie według legend miała mieszkać i dokonać żywota Matka Boska.

Autor: Jarosław Tondos Zdjęcia: TravelFocus.pl/Jarosław Tondos
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online