Czechy: Zamek Karlštejn - w drodze do Pragi

Zamek Karlstejn Zamek Karlstejn Miasto Karlstejn Zamek Karlstejn Zamek Karlstejn Zamek Karlstejn Zamek Karlstejn
  • Zamek Karlstejn
  • Miasto Karlstejn
  • Zamek Karlstejn
  • Zamek Karlstejn
  • Zamek Karlstejn
  • Zamek Karlstejn

Zamek Karlštejn został ufundowany w roku 1348 przez Karola IV, jednego z najmądrzejszych europejskich władców.

28.12.2008

Największym skarbem Karlštejnujest kaplica Świętego KrzyżawWielkiej Wieży z bogatym, przypominającym bizantyjskie, wystrojem wnętrza. Zdobi ją 2200 szlifowanych kamieni półszlachetnych ułożonych w kształcie krzyża. Są tam też naścienne obrazy na drewnie (129 szt.) nadwornego malarza Karola IV, mistrza Teodoryka. Nad ołtarzem znajduje się nisza zamknięta złoconą kratą, w której złożone były rzymskie insygnia koronacyjne i relikwie. Jest tam również dwuskrzydłowy włoski ołtarz.

Przeczytaj koniecznie: Poznań:atrakcje i zabytki stolicy Wielkopolski

Karlštejnjest jednym z symboli królestwa czeskiego. W 1348 roku z polecenia króla czeskiego i cesarza Świętego Imperium Rzymskiego Karola IV rozpoczęto jego budowę na trzech poziomach. Najniższy stopień zajmowały pomieszczenia świeckie, zamieszkiwane przez cesarza, jego żonę i drużynę, które miały symbolizować sferę ziemską. Na drugim stopniu znajdował się kościół Marii Panny oraz połączona z nim wąskim korytarzem prywatna kaplica Karola IV, której patronką była św. Katarzyna; było to miejsce symbolizujące oczyszczenie. Najwyżej znajdowała się wieża graniastosłupowa z najświętszym, sakralnym pomieszczeniem zamku – kaplicą Św. Krzyża, przedstawiającą niebiańską Jerozolimę. Początkowo zamek miał być miejscem odpoczynku jego założyciela, ale w trakcie budowy, która trwała ponad 7 lat, pomysł dotyczący funkcji obiektu zmieniał się. Zamek stał się miejscem złożenia czeskich i rzymskich klejnotów koronnych oraz cennych relikwii świętych. Za czasów Karola IVbył on przede wszystkim siedzibą reprezentacyjną, oddaloną od stolicy kraju - Pragi - o jeden dzień jazdy konno. Spotykali się tu przedstawiciele europejskiej elity politycznej.

Przeczytaj koniecznie: Przemyśl, , co warto zobaczyć - co warto zobaczyć w Przemyślu

W trakcie wojen husyckich Karlštejnstał się celem ataków husytów. W 1422 roku, kiedy to prażanie nadaremnie oblegali obiekt, umocnienie zamku zdało swoje zadanie. Pod koniec XV wieku przeprowadzono zmiany w stylu późnego gotyku, przebudowano wieżę kościelną, przez co sylwetka zamku nabrała innego kształtu. W okresie rudolfińskim w latach 1578 – 1597 nastąpiły liczne remonty i przebudowy w stylu renesansowym.

info

Czeską walutąjestczeska korona (CZK)

1 CZK = 0,15 PLN*

* - wg. średniego przelicznika NBP z dnia 10.12.2008

transport

Będąc w Pradzechoćby 3 dni, warto kilka godzin poświęcić na wypad do Karlštejnu. Są dwa sposoby dotarcia z Pragi. Jeśli samochodem to najlepiej wyjechać z miasta ulicą Strakonicką wzdłuż Wełtawy w kierunku na Beroun i Pilzno. Pociągiem z Pragi Głównej(Hlavni Praha). Pociągi w godzinach przedpołudniowych odjeżdżają co godzinę, w godzinach popołudniowych co pół godziny. Podróż trwa zaledwie 40 minut.

Warto znaleźć te kilka godzin w wypełnionym zwiedzaniem pięknejPragiczasie, aby zobaczyć coś jeszcze wspanialszego, zobaczyć prawdziwą perłę w czeskiej koronie i – moim zdaniem – jedno z najwspanialszych miejsc w Europie!

Będąc w Pradzechoćby 3 dni, warto kilka godzin poświęcić na wypad do Karlštejnu. Są dwa sposoby dotarcia z Pragi. Jeśli samochodem to najlepiej wyjechać z miasta ulicą Strakonicką wzdłuż Wełtawy w kierunku na Beroun i Pilzno. Pociągiem z Pragi Głównej(Hlavni Praha). Pociągi w godzinach przedpołudniowych odjeżdżają co godzinę, w godzinach popołudniowych co pół godziny. Podróż trwa zaledwie 40 minut.

Warto znaleźć te kilka godzin w wypełnionym zwiedzaniem pięknejPragiczasie, aby zobaczyć coś jeszcze wspanialszego, zobaczyć prawdziwą perłę w czeskiej koronie i – moim zdaniem – jedno z najwspanialszych miejsc w Europie!

warto wiedzieć

Aby móc zwiedzić tę kaplicę trzeba dokonać rezerwacji. Nie jest to możliwe wzamku, a jedynie w Biurze Regionalnym Czech Środkowych Narodowego Instytutu Ochrony I Konserwacji Pomników w Pradze przy ul. Sabinowej 5, tel.: +420 – 274 008 154, +420 – 274 008 155, +420 – 274 008 156; fax.: +420 – 274 008 152, e-mail: rezervace@stc.npu.cz.

Turyści, którym nie uda się obejrzeć tej niezwykłej kaplicy, mogą zwiedzić pozostałe obiekty – komnaty pałacu cesarskiego, Wieżę Mariańską, w której skarbcu przechowywana jest replika korony św. Wacława, oraz kościół NMP.
Na prawo od kasy prowadzą w dół schody, którymi dochodzi się do Wieży Studziennej. Wewnątrz można zerknąć przez kratę w otchłań zamkowej studni (78 m głębokości, dzięki oświetleniu widać całą). Schodki wiodą na mury, z których szerokokątnym obiektywem można zrobić doskonałe zdjęcie zamku.

Opłaty za wstęp do zamku są zróżnicowane. Za zwiedzanie Karlštejnu bez kaplicy Św. Krzyża dorosły płaci 220 koron czeskich (1 korona = 0,15 PLN), dzieci od 6 roku życia, studenci i emeryci po 65 roku życia 120 CZK, dzieci do 6 roku życia 20 CZK.

Druga trasa połączona ze zwiedzaniem kaplicyŚw.Krzyża jest droższa. Dorośli – 300 CZK, dzieci od 6 roku życia, studenci i seniorzy powyżej 65 roku życia – 150 CZK.Rezerwacja kosztuje dodatkowo 30 CZK. Ze zwiedzaniem kaplicy Św. Krzyża wiążą się dwie ważne informacje: po pierwsze jest ona dostępna dla turystów tylko w okresie od 1 czerwca do 31 października, po drugie do kaplicy wpuszcza się zaledwie 15 – 20 osób na godzinę.

Szczególnie polecam wizytę zKarlštejnie w dwóch terminach:

1-2 czerwca - wtych dniach od ub. roku, po kilkuset latach, orszak królewski z Karolem IV na czele i jego małżonką Eliszką, znów przechodzi tą samą drogą. 1 czerwca świta królewska rusza z Praskich Hradczan na Plac Staromiejski, a następnie przez pobliskie wsie do Dobřichovic, skąd 2 czerwca przechodzi wzdłuż rzeki Berounki i wkracza do Karlštejnu. Tam cesarz, ze swymi dworzanami i szacownymi gośćmi wstępuje na zamek, aby złożyć klejnoty w kaplicy w Wielkiej Wieży. Dworzanie, rycerze i lud biorą udział w licznych turniejach, zabawach, śpiewach i tańcach. Wieczór kończy przedstawienie teatralne – słynny czeski musical „Noc na Karlštejnie”.

29-30 września odbywa sięnajważniejsza impreza kulturalna na Karlštejnie- Karlštejnskie winobranie, kiedy to podczas weekendu zamek i okolice ożywają blaskiem historycznych strojów, chrzęstem zbroi rycerskiej, ale przede wszystkim unoszącą się wonią wina z karlštejnskich winnic, oraz miodu pitnego i innych staroczeskich specjałów.

1 2 >
Autor: Qris
Sklep online
294 zł za Kretę wiosną
Kiedy:do 09.04.15
Cena:294 zł
Więcej promocji
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie…

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy…

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj…

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
FORUM
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Rosliny.urzadzamy.pl
Muratordom.com.ua
Zrobiszsam.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Eska.pl
Eska.tv
Eskarock.pl
Polotv.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
eskaGO.pl
RadioPLUS.pl
Gwizdek24.pl
Superauto24.pl
Superseriale.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Tuznajdziesz.pl
Archirama.pl
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online