Czarnogóra: Gdzie góry schodzą do morza

Kapiel z ładnym widokiem Kapiel z ładnym widokiem Góry schodzą do morza Na tutejszym wybrzeży takie piękne widoki spotyka się co krok Starą część Budvy otaczają grube mury Port w Budvie - za chwilę zajdzie słońce Stara część Budvy Każdy może tu znaleźć ustronną plażę Preferowane są niskie bungalowy W sezonie nie ma rośliny, która nie kwitnie Po południu na bulwarze w Budvie zawsze można kupić świeże owoce morza
  • Kapiel z ładnym widokiem
  • Góry schodzą do morza
  • Na tutejszym wybrzeży takie piękne widoki spotyka się co krok
  • Starą część Budvy otaczają grube mury
  • Port w Budvie - za chwilę zajdzie słońce
  • Stara część Budvy
  • Każdy może tu znaleźć ustronną plażę
  • Preferowane są niskie bungalowy
  • W sezonie nie ma rośliny, która nie kwitnie
  • Po południu na bulwarze w Budvie zawsze można kupić świeże owoce morza

Kraj trochę dziki, trochę europejski. Na pewno wart odwiedzenia.

08.02.2008

W głębi lądu żyje się trudno – większość kraju zajmują góry, porośnięte gęstymi lasami. Ale Czarnogórcy to twardzi ludzie. I choć ościenne nacje mówią o nich, że to leniwy naród – ciężką pracą potrafili nawet skały zmusić do rodzenia – na zboczach gór zbudowali tarasy, nawieźli na nie ziemi i na takich minipoletkach prowadzą uprawy.

Przeczytaj koniecznie: Słowenia: Alpy nad morzem

Podczas gdy na wybrzeżu turyści cieszą się z upalnego zazwyczaj lata (TEMP. NIE SPADA PONIŻEJ 25 ST) na wycieczkę w góry warto zabrać sweter – na wielu szczytach i wąwozach, gdzie nie dociera słońce, śnieg nigdy nie topnieje. Może to właśnie trudne, górskie warunki sprawiły, że Czarnogórcy są bardzo wysocy? Widać to na ulicach i,.... pod prysznicami na basenach i plażach, których kurki są na wysokościach niedostępnych dla Europejczyków przeciętnego wzrostu. Choć jestem wysoka by ich dosięgnąć musiałam wspinać się na palce.

Wzdłuż wybrzeża

Nigdy nie zdarzyło się, by w okresie od kwietnia do października padał tu deszcz. Dlatego wybrzeże Czarnogóry zawsze cieszyło się zainteresowaniem turystów, lubiących słońce. W dodatku obmywającą plaże wodę (zasolenie do 38 %) międzynarodowe komisje zakwalifikowały fo najwyższej na świecie klasy czystości.
Którą plażę wybrać? Trudne pytanie – wszędzie jest pięknie i są doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych. Przepiękna jest 2 km plaża w miasteczku Becici, która już w 1935 r. wygrała europejskie Grand Prix na najpiękniejszą plażę.
Z kolei osada Kamenovo do tego stopnia zauroczyła filmowców, że posłużyła jako scenografia do filmu „Długie łodzie Wikingów”. W miejscowości Milocer na turystów czekają pokoje w domach zbudowanych z białego, ciosanego kamienia. Na czterogwiazdkowy hotel przerobiono dawną rezydencję królowej Marii, żony serbskiego króla Aleksandra.
Gdy wolisz odosobnienie, wystarczy, że popłyniesz na którąś z niezamieszkanych wysepek lub osiądziesz na kamiennej „plaży” schowanej wśród skał, by cieszyć się z możliwości uprawiania naturyzmu.

Przeczytaj koniecznie: Bałkany: Na przełaj

W głębi kraju
Cetinje to historyczna stolica Czarnogóry. Tu, w 1867 r wzniesiono posiadłość ostatniego króla Czarnogóry – Nicola II – dziś jest tam muzeum. W gustownie, choć bez królewskiego przepychu urządzonych wnętrzach dużo jest mebli i innych przedmiotów, które król otrzymywał w prezencie. Najcenniejszy jest medal wysadzany 460 brylantami, jaki dostał od cara Rosjii- kraju bardzo cenionego, jako sprzymierzeńca w walce z Turkam.
Dowodem na to, że Cetinje było prężnym ośrodkiem życia religijnego i kulturalnego Czarnogóry jest zbudowany w !484 r. monastyr Cetinjski. Przechowywane są tu skarby - np. księgi drukowane w 1493 r , rękopisy z XIV i XV w, kielich mszalny wykonany z 1,5 kg złota, będący darem cerkwi prawosławnej. Dla chrześcijan najcenniejszą relikwią jest prawa ręka św. Jana Chrzciciela (ta sama, która chrzciła Jesusa).

Święty Stefan cały z zieleni

Wzdłuż całego wybrzeża Czarnogóry jest 1200 wysp, z których 60 jest zamieszkałych. A najładniejsza jest wyspa Świętego Stefana (Sveti Stjepan).
Już z daleka widać, że cała wyspa otoczona jest potężnym murem obronnym, znad którego Wystają kaskadowo ułożone dachy z czerwonej dachówki. Wygląda to bajkowo. Na wyspę można dostać się po wąskiej grobli. Przed potężną bramą wiodącą do wnętrza wyspy, niespodzianka - za wejście trzeba zapłacić 5 euro. Czy warto? Każdy musi ocenić to sam, ale zapewniam, że wyspa ma niepowtarzaly klimat.

info

Czarnogóra zajmuje południową część Gór Dynarskich, od południowego zachodu graniczy z Adriatykiem i Chorwacją, a od północnego zachodu – z Bośnią i Hercegowiną. Albania jest jej sąsiadem od południowego wschodu, zaś Seria od północnego wschodu.
Stolicą jest Podgoroca.

 

W Czarnogórze walutą jest euro. Mało jest bankomatów (praktycznie jest tylko w stolicy), w niewielu miejscach można płacić kartą kredytową - trzeba mieć ze sobą gotówkę.

Kolega, który po świecie jeździ wyłącznie z kartami kredytowymi musiał zarządzić zrzutkę u znajomych. NAwet wizyta w banku nic nie dała - niemozliwe było załatwienie jakiegokolwiek przelewu.

 

Czarnogóra zajmuje południową część Gór Dynarskich, od południowego zachodu graniczy z Adriatykiem i Chorwacją, a od północnego zachodu – z Bośnią i Hercegowiną. Albania jest jej sąsiadem od południowego wschodu, zaś Seria od północnego wschodu.
Stolicą jest Podgoroca.

noclegi

noclegi dla 2 osób na siedem dni to około 150 euro

atrakcje

wypożyczenie leżaka 1,50 euro za dzień
indywidualne szkolenie windsurfingowe 10 euro za godzinę
nurkowanie – jednorazowo od 20 euro, kurs tygodniowy 300 euro
rafting po rzece Tara (min 4 os.) w cenie dojazd, śniadanie, lunch – 67 euro
rybny piknik - całodzienna morska wyprawa wzdłuż wybrzeża - 25 euro

 

Generalnie jest tu o ok. 30 % taniej niż w Chorwacji.

jogurt -1,20 euro
brzoskwinie 1 kg - 1,3 euro
czereśnie 1 kg1,8 euro
woda mineralna 1,5 l 0,70 – 2,70euro
piwo 0,50 – 1,4 euro
wino litr -2 euro
danie z grila (kalmary) 5,50 euro
mini pizza 2,40 euro

1 2 >
Autor: Anna Zaborska
Sklep online
PRENUMERATA
CZYTAJCIE NAS
Wideo Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie znanych podróżników i blogerów. Wśród sławnych nazwisk nie zabrakło Wojciecha Cejrowskiego. Zobaczcie to jeszcze raz! W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy 10. część motocyklowych przygód Wiktora Kammera. Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj niesprzyjającego klimatu, wysuszonych pól i niekończących się remontów dróg. Jak wygląda ten świat okiem motocyklisty? Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii.
Warszawskie Targi Turystyczne PODRÓŻE

Podczas 3. Warszawskich Targów Turystycznych PODRÓŻE 15 listopada bawiliśmy się w towarzystwie… 

MOTOVBLOG – ODC. 10: ...

W Czarnogórze będzie wiele okazji do zweryfikowania stereotypów na temat Bałkanów. Przedstawiamy… 

MOTOVBLOG – ODC. 8: ...

Grecja - kolebka europejskiej cywilizacji, filozofii i architektury. Ale to także kraj… 

MOTOVBLOG – ODC. 6: ...

Szósta część motocyklowych przygód Wiktora Kammera, tym razem w Rumunii. 

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
POLSKA
ŚWIAT
AKTUALNOŚCI
WASZE WYPRAWY
PORADY
AKTYWNIE
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Zrobiszsam.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Archirama.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Regeneracja.info
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Superseriale.se.pl
Superauto24.se.pl
eskaGO.pl
Eska.pl
Hotplota.pl
Eskarock.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
RadioPLUS.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Eska.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online