MEKSYK

Kuchnia meksykańska

Burrito z kurczakiem

fot.: Istock

Burrito z kurczakiem
Kuchnia meksykańska zazwyczaj kojarzy nam się z potrawami takimi jak tortilla, burritos i tacos. Te smaczne i popularne dania występują także w kuchni południa Stanów Zjednoczonych. Można je spotkać w każdej restauracji serwującej potrawy tex-mex. Jednakże prawdziwa kuchnia meksykańska kryje w sobie bogactwo smaków nieznanych i nietypowych, występujących jedynie w Meksyku. Jest bardzo różnorodna i zaskakująca, tak jak przyroda, kultura i ludność tego intrygującego kraju.
artykul sponsorowany

Meksyk to kraj wielu kultur, prawdziwa mieszanka języków, obyczajów i smaków. Mieszkają tu imigranci z różnych stron świata, rdzenna ludność indiańska, a także potomkowie pierwszych kolonistów hiszpańskich i francuskich. Ogromna spuścizna kulturowa i kulinarna, jaką pozostawili po sobie Indianie zamieszkujący te tereny w czasach prekolumbijskich, oraz wpływy europejskie z Nowego Świata, tworzą niezwykłą kombinację. Wymieszanie kulturoraz nastanie nowych porządków nastąpiło w 1519 roku, kiedy to hiszpańscy konkwistadorzy z Hernanem Cortesem na czele zaatakowali tereny obecnego Meksyku, a dokładnie południowo-wschodnią część kraju, region Yucatan. Z czasem zagarnęli centrum kraju, a także północ, ustanawiając swoją władzę. Przejęli większe miasta, w tym Tenochtitlán, na gruzach którego zbudowali Meksyk - obecną stolicę kraju. Ludność indiańska została zepchnięta na margines, wyparta na przedmieścia i tereny wiejskie. Ten porządek w znacznym stopniu zachował się do dziś. Współczesny Meksyk dzieli się na 31 regionów administracyjnych, a każdy z nich ma własną kulturę. Jeśli chodzi o sztukę kulinarną, to można dokonać podziału na kuchnię północy oraz centrum i południa kraju. Północ to jałowe, skaliste ziemie i surowy klimat. Osadnicy zamieszkujący te tereny nauczyli się tu żyć, uprawiać rośliny i hodować bydło. Centrum i południe kraju to tereny niezwykle urodzajne, dobrze nawodnione i pozwalające na zdecydowanie większą różnorodność upraw. Występują tu soczyste, przepełnione słońcem owocei warzywa, oraz dary morza, wyławiane z Morza Karaibskiego i Oceanu Spokojnego. Można jednak znaleźć elementy, które jednoczą kulinarnie cały kraj: to kukurydza, fasola, chili i pomidory. Niebagatelny wpływ na rozwój kuchni meksykańskiej mieli Hiszpanie. Wprowadzili do indiańskiej kuchni, która bazowała na egzotycznych owocach, słodkich ziemniakach, orzechach, rybach, dyni oraz czekoladzie, składniki takie jak ryż, wołowina, kurczaki i wino. Dziś znajdziemy je w potrawach całego kraju. W kuchni meksykańskiej zachowało się wiele dań Azteków, Zapoteków i Majów.

NA TEMAT:

Meksyk północny

Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, między innymi z Teksasem. Kuchnia, która zrodziła się z tego sąsiedztwa, nazywana jest tex-mex. Jej dania to wynik eksperymentów kulinarnych miejscowych kowbojów. Północ kraju zamieszkuje głównie ludność hiszpańska i metyska. Ziemia nie jest urodzajna, a warunki klimatyczne są dość surowe, ale tutejsza ludność znakomicie radzi sobie z tymi niedogodnościami. Przez wieki opanowała techniki pozwalające na przechowywanie żywności i przetwarzanie jej. Hiszpanie, którzy zasiedlili te ziemie i zajęli się hodowlą bydła, nauczyli się także wytwarzać sery i przechowywać mięso. Polowano głównie na jelenie, króliki i dzikie ptactwo. W przeciwieństwie do dań przygotowywanych w kuchni Meksyku centralnego i południowego, które kuszą kolorem, soczystością i wyrazistym smakiem,tutejsze były uboższe i mniej efektowne, przygotowane z mało zróżnicowanych składników. Obecnie sytuacja nieco się zmieniła, a znaczne tereny zostały, dzięki sztucznemu nawadnianiu i użyźnianiu, przystosowane do uprawy zbóż, głównie pszenicy. Słynne tortille, które oryginalnie przygotowuje się z kukurydzy, na północy wytwarzane są z mąki pszennej. Faszeruje się je mięsem wołowym i fasolą. Słynne jest burrito de machaca– czyli placek pszenny z dodatkiem wołowiny – danie proste, treściwe i smaczne. Wspomniane burrito występuje także w kuchni południa Stanów Zjednoczonych (Teksas). Dania północnego Meksyku to potrawy proste i pożywne, zazwyczaj jednogrankowe lub takie, które z łatwością przyrządza się na grillu. Inne potrawy regionu to pajeta de membrillo - galaretka, crema de queso – zupa z sera, machaca con huevos – suszona wołowina z jajkami i gorditas, czyli placki z kukurydzy nadziewane serem, mięsem i marynowanymi warzywami. W tej kuchni spotyka się także duże ilości papryczek chili. Mimo dość dużej różnorodności potraw, kuchnia północnego Meksyku jest dość nisko ceniona w innych częściach kraju, w przeciwieństwie do kuchni południa.

Meksyk centralny

To prawdziwy tygiel kulturowy i kulinarny. Tutaj spotykają się wpływy indiańskie i europejskie. Jednym z najbardziej charakterystycznych pod względem kulinarnym regionów jest Puebla. Tu serwowana jest duma Meksyku, czyli słynny sos mole poblano. Jest to sos, który oryginalne został przygotowany przez zakonnice. Ma bardzo złożoną recepturę, w jego skład wchodzą liczne składniki: migdały, orzechy arachidowe, kurczak, goździki, pasta sezamowa, cynamon i gorzka czekolada. Ta ostatnia jest często dodawana do dań w centralnym Meksyku w celu podbicia smaku potraw. Życie w tej części Meksyku oraz na południu kraju skupia się wokół targowisk, na których można kupić absolutnie wszystko. Wśród składników kulinarnych wzrok przyciągają soczyste owoce oraz warzywa, szczególnie pomidory, które wybijają się intensywną czerwienią, rozmaite gatunki fasoli, a także ryby oraz owoce morza. Podczas zwiedzania targu można skosztować regionalnych dań, np. smażonych ziemniaków i smażonych żeberek wieprzowych.

artykul sponsorowanykuchnia.tv

Strona przygotowane we współpracy z kuchnia.tv

Lazurowe Wybrzeże: Menton
Rzym zabytki: Fontanna di Trevi
Wyspy greckie - Hydra
Samotna podróż po Gruzji
Wyprawa tygodnia Samotna podróż po Gruzji

Wg legendy Gruzja jest kawałkiem raju. Niby daleko, a jednak na tyle blisko by zrobić ten pierwszy krok i udać się w samotną podróż. Tylko ja, plecak i aparat. Krok, który sprawił, że nie mogę przestać wędrować, a Gruzja jest moim drugim domem.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.