WARSZAWA

Miniprzewodnik po atrakcjach w Warszawie. W sam raz na weekend

Katarzyna Kazubska, red. AJ, 18.07.2014

Miasta w Polsce: Warszawa

fot.: shutterstock

Miasta w Polsce: Warszawa
Sprawdzone kluby, kawiarnie i knajpy, a także muzea i największe atrakcje w Warszawie – przyjedź na weekend do stolicy.

Piątek. Pałac Kultury i Nauki, Nowy Świat

Stolica dobrze prezentuje się z góry, wobec tego zwiedzanie jej najlepiej zacząć od wjechania na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki, symbolu i największej atrakcji w Warszawie. Widać stąd świetną panoramę rozświetlonego miasta. Podczas wizyty w pałacu warto także wybrać się do mieszczącego się w nim Muzeum Techniki. Tutaj zobaczyć można stare motocykle, odbiorniki radiowe i wiele innych zabytkowych sprzętów. A jeśli komuś mało widoków, na drinka zaprasza najwyżej położony w Warszawie bar Panorama - mieści się na 40 piętrze hotelu Mariott przy Alejach Jerozolimskich.

Butiki, kawiarnie, modne knajpy. Spacer Nowym Światem to konieczność, jeżeli chcemy pooddychać tym, co kręci młodych mieszkańców Warszawy. Ulica kończy się, czy jak kto woli, zaczyna przy rondzie de Gaulle’a ze słynną palmą - ‘Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich’ śle autorka projektu Joanna Rajkowska.

NA TEMAT:

GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ NA NOWYM ŚWIECIE

Na kolację w okolicy Nowego Światu do wyboru jest ogromna liczba restauracji. Blisko ‘palmy’ można dobrze zjeść w restauracji Papaya (ul. Foksal 16). Pyszne jedzenie nie tylko dla miłośników orientalnej kuchni, wszystkie serwowane potrawy są pięknie podane i przypominają małe dzieła sztuki. Spotkać można tu ludzi ze świata politycznego i artystycznego. W pobliżu jest też spory wybór miejsc do imprezowania, wśród najciekawszych - klub ‘Powiększenie’ (Nowy Świat 27).

Dobrym miejscem na smaczny, tani obiad jest jeden z najsłynniejszych warszawskich barów mlecznych, ‘Familijny’ (Nowy Świat 39). Serwowane są tu m.in naleśniki, pierogi i zupa pomidorową. Ceny od 1 zł do 10 zł za danie!

Po wczesnej kolacji koniecznie wstąpcie na oryginalnego pączka od Bliklego (Nowy Świat 35).

Sobota. Starówka, Powiśle, Mokotów

Spacer po atrakcjach w Warszawie zacznijmy od słynnej Kolumny Zygmunta na Placu Zamkowym. W obrębie starówki trzeba zobaczyć Rynek ze słynną fontanną warszawskiej syrenki, barbakan, Katedrę św. Jana. Ze Starego Miasta warto przejść się Krakowskim Przedmieściem - najbardziej reprezentacyjną arterią miasta pełną kościołów, kamienic, pomników. Przy Krakowskim Przedmieściu znajduje się też Pałac Prezydencki i zabytkowy Uniwersytet Warszawski.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA

Z Krakowskiego Przedmieścia już blisko na Powiśle, a tam trzeba zobaczyć Bibliotekę Uniwersytecką (BUW), na dachu której znajduje się ogród botaniczny o wielkości hektara. Biblioteka nie służy jedynie celom dydaktycznym, od dawna jest popularnym miejscem spotkań młodych ludzi, którzy przychodzą tu na tzw. buwing. (Dobra 56/55).

CENTRUM NAUKI KOPERNIK

Na Wisłą znajduje się słynne Centrum Nauki Kopernik, interaktywne muzeum, które w nowoczesny sposób popularyzuje naukę - raj dla ciekawych świata. Jest podzielony na sale tematyczne, gdzie znajduje się wystawy stałe, i miejsca z tymczasową ekspozycją. Przez okrągły rok można tu m.in. zobaczyć, jak powstaje tornado, jak zbudowane jest ciało ludzkie i jak działa ludzka psychika, zagrać na laserowej harfie, dowiedzieć się, jak zbudowany jest Wszechświat albo usiąść na latającym dywanie. (Ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20).

CZUŁY BARBARZYŃCA

Młodą inteligencję Warszawy spotkamy w pobliskiej kawiarni Czuły Barbarzyńca, gdzie w nowoczesnych wnętrzach i relaksacyjnej atmosferze napijemy się dobrej kawy i kupimy dobre książki. Wieczorami często odbywają się tu spotkania z autorami i dyskusje, czytanie poezji i kameralne koncerty. (Dobra 31).

  • 1
  • 2
Matura w macedońskim Negotino
Wyprawa tygodnia Matura w macedońskim Negotino

Do decyzji o porzuceniu pracy korporacyjnej, pracy za biurkiem, pracy prestiżowej, dojrzewałam rok. W końcu dojrzałam. Rzucam to i wyjeżdżam! Wyjeżdżam do …. Macedonii.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.