Dolny Śląsk

SZKLARSKA PORĘBA Narty na Szrenicy

Agata Winnicka, 5.11.2014

Szklarska Poręba narty. Widok ze Szklarskiej Poręby w kierunku wschodnim

fot.: Wiktor Baron / CC Wikimedia

Szklarska Poręba narty. Widok ze Szklarskiej Poręby w kierunku wschodnim
Tereny na narty w Szklarskiej Porębie należą do największych i najlepszych w Sudetach. Wszyscy, którzy od ośrodka oczekują czegoś więcej niż łagodnych stoków, mogą się sprawdzić na jednym z najtrudniejszych zjazdów - ze Szrenicy.

"Studiuję w Kopenhadze, ale w sezonie zimowym zawsze wracam do Szklarskiej Poręby, mojego rodzinnego miasta. Masyw Szrenicy to nasze centrum narciarstwa zjazdowego – tu stawiałam pierwsze kroki jako narciarz, więc do tych stoków mam szczególny sentyment", mówi Magda Trylańska, instruktorka jazdy na nartach w Szklarskiej Porębie. Jesteśmy w ośrodku Ski-Arena Szrenica, gdzie miłośnicy nart do wyboru mają tradycyjne wyciągi orczykowe i 3 kolejki linowe, w tym nowoczesną 6-osobową gondolę Karkonosz Express. Tą ostatnią na Halę Szrenicką dostaniemy się w zaledwie 8,5 minuty.

NA TEMAT:

Narty w Szklarskiej Porębie – Lolobrygida i off-piste na Szrenicy

Z Hali Szrenickiej prowadzi jedna z najdłuższych w Polsce (4,4 km) nartostrada Lolobrygida oraz trudna Śnieżynka. My chcemy jednak na sam szczyt. Istnieje tylko jedna możliwość – wjazd, nie ma co ukrywać kilkakrotnie dłuższy niż 8 minut, tradycyjnym krzesełkowym wyciągiem Szrenica I, a następnie Szrenica II. Wjeżdżając, obserwuję uginające się pod ciężarem śniegu wierzchołki drzew oraz początkujących narciarzy sunących po szerokiej, łagodnej trasie Puchatka. Po kilkunastu minutach kończy się las, a pod nami rozciągają się rozległe, przykryte grubą warstwą puchu zbocza Szrenicy, najlepsze miejsce na narty w Szklarskiej Porębie dla tych, którzy wolą jeździć poza oficjalnymi trasami. Z góry dostrzegam właśnie amatorów freeride'u – grupka snowboardzistów z gracją przecina dziewiczy śnieg. Ze stacji kolejki prowadzi czarny szlak FIS-owski, najtrudniejsza trasa narciarska w Szklarskiej Porębie. My jednak kierujemy się ku schronisku. Mijamy narciarzy, podziwiających górską panoramę spacerowiczów oraz charakterystyczne dla karkonoskiego krajobrazu oblepione śniegiem kikuty drzew.

Szklarska poręba narty - kolejka linowa na Szrenicę

Narty w Szklarskiej Porębie: Kolejka linowa na Szrenicę / fot. Łukasz Rostek CC Wikimedia

Schronisko Szrenica

Drewniany, smagany silnym wiatrem budynek Schroniska Szrenica od lat gości przemarzniętych turystów, których na nogi stawia za pomocą gorącej czekolady z wiśniówką. Tymczasem u stóp Szrenicy robi się coraz tłoczniej. Zbliża się południe – narciarze rozsiadają się przy drewnianych ławach, wystawiając twarze do grzejącego słońca. "Kto woli bardziej kameralną atmosferę, zamiast na Szrenicę może wybrać się na jeden z orczykowych wyciągów np. w Dolinie Szczęścia", poleca Magda.

szklarska poręba narty - schronisko szrenica

Schronisko na Szrenicy / fot. Wiktor Baron [CC Wikimedia]

Weekendowy dorsz wyśmienity.
Wyprawa tygodnia Weekendowy dorsz wyśmienity.

Budzik dzwoni o 3:45 rano. Mimo że sama go nastawiłam, dziwię się, co to za pora i po co dzwoni tak wcześnie. Zaraz jednak sobie przypominam, płyniemy na połów. Będziemy w Bałtyku łowić dorsze!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.