Dolny Śląsk

Lądek Zdrój: Do wód po cud

Agnieszka Rodowicz, 29.04.2011

Uzdrowisko w Lądku Zdroju

fot.: sxc.hu

Uzdrowisko w Lądku Zdroju
Oddaj się rozkoszom leczniczej wody w Lądku Zdroju

Pod koniec XIX w. Lądek Zdrój był jednym z najbardziej znanych kurortów termalnych w Europie. Wciśnięte między stoki Gór Złotych i dolinę rzeki Białej Lądeckiej miasteczko swą nazwę wzięło od niemieckiego „Land-ecke” – kąt kraju. Położone w południowo- -wschodniej części Kotliny Kłodzkiejznane było z wód termalnychi specyficznego, służącego zdrowiu klimatu już w średniowieczu. Na dzisiejszym zakładzie przyrodoleczniczym Stary Jerzy, najstarszym w Lądku i w Polsce, widnieje data jego powstania – 1498 r. Pod koniec XVI w. kariera uzdrowiska nabrała rozmachu. Władze miasta zajęły się wtedy instalowaniem wanien kąpielowych z podgrzewaną wodą, wzniesione zostały zajazdy z kwaterami dla gości. Dzięki temu na początku XVII wieku w Lądku Zdroju, ówcześnie Bad Landeck, pojawiło się wiele znamienitych postaci: książęta, dostojnicy kościelni, arystokraci, artyści, politycy.

NA TEMAT:

Uzdrowiskowa część Lądka rozlokowała się na łagodnych pagórkach okalających przepływającą przez środek miasta rzekę. O dawnej świetności świadczą zachowane kamienice: piękne przykłady architektury neogotyckiej, secesyjnej, neorenesansowej. Niektóre zaniedbane, inne właśnie przeszły renowację. Domy toną w zieleniparku uzdrowiskowego. Tu znajdują się źródła wód termalnych, wokół których wybudowano ujęcia wody pitnej, kąpieliska, szpitale. Najcenniejszym z uzdrowiskowych budynków jest zakład przyrodoleczniczy „Wojciech”. Zbudowany w XVII w. budynek kąpielowy po przebudowie w 1881 r. zyskał wygląd luksusowej łaźni tureckiej. Owalny basen wykładany marmurem nakryty jest półkolistą neobarokową kopułą. Wody zdrojowe o temperaturze koło 30°C, którymi co rano jest napełniany, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, uśmierzają bóle stawowe i mięśniowe, przyspieszają zrastanie kości. Na parterze znajdują się pokoje kąpielowe z zabytkowymi wannami, w których można oddać się relaksującym kąpielom, masażom, leczniczym okładom. Na piętrze jest teżpijalnia wód.

Wieczorem, po kąpieli w „Wojciechu”, można wzmocnić się wyjątkowo smacznymi, produkowanymi specjalnie dla uzdrowiska, wafelkami „Londofino”, a potem popędzić na potańcówkęw dawnym domu zdrojowym albo na koncert w muszli.

Atrakcje:Kąpiele i zabiegi termalne (pakiet 2 dni dla 2 osób 596 zł, w cenie noclegi, jedzenie, 4 zabiegi dla każdej osoby, nieograniczony dostęp do basenu termalnego, www.uzdrowisko-ladek.pl

Oprócz tego w Lądku można obejrzeć urokliwy renesansowy rynek, wędrować przez Góry Złote, wyprawić się do Jaskini Radochowskiej i ruin zamku Karpień. W rejonie Trojaka i Stołowych Skał znajdują się wyposażone w tzw. spity i ringi Skałki Lądeckie z trasami dla początkujących i zaawansowanych. Więcej informacji na www.ladek.pl

Spanie: Zdrój Wojciech, pl. Mariański 13, tel.74 811 54 74,
www.uzdrowisko-ladek.pl. Pokoje hotelowe w zabytkowym Wojciechu, dwójka ze śniadaniem w formie bufetu i bezpłatnym dostępem do basenu od 266 zł.

ProHarmonia Rezydencja Wellness, ul. Leśna 4, Lądek Zdrój, tel. 74 812 08 00, www.proharmonia.pl. Centrum wellness i spa w zabytkowym pensjonacie z 1906 r. Każdy z luksusowych pokoi urządzony w innym stylu. Dwójka ze śniadaniem od 300 zł, pakiet weekendowy dla 2 osób z jedzeniem i zabiegami 999 zł.

Jedzenie: Kawiarnia Albrechtshalle, ul. Lipowa 6a, tel. 74 814 81 48. Cukiernia i kawiarnia otwarta przez Austriaka, który po pobycie w sanatorium zakochał się w Lądku. Kawa po wiedeńsku 6,50 zł, tort szwarcwaldzki 7 zł.

Dojazd:Najbliższa stacja kolejowa jest w Kłodzku. Pociąg z Warszawy do Kłodzka przez Wrocław ok. 7,5 godz., 58 zł., PKS Kłodzko-Lądek Zdrój ok. 7 zł. Autokar (www.pksbilety.pl) z Warszawy do Lądka Zdroju jedzie ok. 9 godz., bilet 64 zł (wyjazd codziennie o godz. 21).

Atrakcje w Warszawie: Poniatówka
Zakopane atrakcje - Wielka Krokiew
Tatry / Tatrzańska Atlantyda
Padaung - uchodźcy z Birmy
Wyprawa tygodnia Padaung - uchodźcy z Birmy

Najbardziej znane górskie plemiona zamieszkujące północną Tajlandię to: Akha, Lahu, Karen, Hmong, Lisu. Na cel naszej wyprawy wybraliśmy plemię Karen, a dokładnie ich odłam Padaung, bardziej znany jako „długie szyje”.

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.