Toruń, co warto zobaczyć - co warto zobaczyć w Toruniu

Historia była dla Torunia łaskawa. Jedyną w czasie II wojny światowej bombę spuścił, jak uważają mieszkańcy, rosyjski pijany pilot ateista. Historia była dla Torunia łaskawa. Jedyną w czasie II wojny światowej bombę spuścił, jak uważają mieszkańcy, rosyjski pijany pilot ateista. Szeroka jest główną ulicą Starego Miasta; z Rynku Staromiejskiego prowadzi na Nowomiejski Pod kopułą planetarium można zobaczyć niebo z dowolnego miejsca na Ziemi Anioł jest symbolem Torunia. Króluje w herbie, na murach kamienic i w sklepach z pamiątkami Wejście główne do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który w tym roku obchodzi swoje 65-lecie Na Starym Mieście jest wiele dobrych hoteli, wśród nich elegancki Petite Fleur Kręte schody Centrum Sztuki Współczesnej prowadzą z kawiarni na wielkie przestrzenie wystawiennicze Bar Miś na Rynku Staromiejskim zaprasza na golonkę, bigos i flaczki
 • Historia była dla Torunia łaskawa. Jedyną w czasie II wojny światowej bombę spuścił, jak uważają mieszkańcy, rosyjski pijany pilot ateista.
 • Szeroka jest główną ulicą Starego Miasta; z Rynku Staromiejskiego prowadzi na Nowomiejski
 • Pod kopułą planetarium można zobaczyć niebo z dowolnego miejsca na Ziemi
 • Anioł jest symbolem Torunia. Króluje w herbie, na murach kamienic i w sklepach z pamiątkami
 • Wejście główne do Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który w tym roku obchodzi swoje 65-lecie
 • Na Starym Mieście jest wiele dobrych hoteli, wśród nich elegancki Petite Fleur
 • Kręte schody Centrum Sztuki Współczesnej prowadzą z kawiarni na wielkie przestrzenie wystawiennicze
 • Bar Miś na Rynku Staromiejskim zaprasza na golonkę, bigos i flaczki

Historia była dla Torunia łaskawa. Jedyną w czasie II wojny światowej bombę spuścił, jak uważają mieszkańcy, rosyjski pijany pilot ateista.

Z okien i wież toruńskiej Starówki zerkają na miasto anioły. Co widzą? Przede wszystkim wielkie gotyckie dziedzictwo, atrakcje i zabytki, ale także relikty PRL-u, studentów maszerujących od klubu do klubu i coraz śmielej zaznaczającą swoją obecność w mieście sztukę współczesną. Sprawdź, co warto zobaczyć w Toruniu.

10.03.2011

Pierwsze kroki na Stare Miasto - gotyckie zabytki

„W 1500 roku miał nastąpić koniec świata. Pewnie nie po raz pierwszy, a na pewno nie po raz ostatni. Na przebłaganie Stwórcy był tylko jeden sposób, na który złożyli się wszyscy bogobojni torunianie. W kościele Świętych Janów powieszono na chwałę Pana Tuba Dei – dzwon tak wielki i brzmiący tak wspaniale, że koniec świata udało się odłożyć na trochę później. W podzięce Pan zesłał do opieki nad miastem Anioła, a właściwie, była to piękna Anielica!” – poprawia się pan Piotr. „Od tego czasu stała się ona symbolem miasta, zobaczysz ją w herbie, w oknach i na murach kamienic.” Dla panoramy Torunia wspięłam się na wieżę ratuszową na Staromiejskim Rynku. Pan Piotr pilnuje tutaj porządku, aby nikt nikomu i niczemu krzywdy nie zrobił, uwzględniając uczniów rzucających czasem różne przedmioty w przechodniów na dole, samobójców z fantazją i gołębie, które z wieży robią sobie toaletę. Pan Piotr jest kartografem w stopniu podpułkownika, którego wysłano na wcześniejszą emeryturę. „W poszukiwaniu pracy zaniosłem 100 CV w różne miejsca, odpowiedzieli tylko z McDonalda, że bardzo im przykro, ale jestem za stary, aby sprzedawać hamburgery. Aż w końcu trafiła mi się robota ochroniarza na wieży ratuszowej. I to był strzał w dziesiątkę.” Pan Piotr z pasją pokazuje mi zabytki i perły toruńskiej architektury: katedrę Świętych Janów ze słynnym dzwonem Tuba Dei, gdzie ochrzczono Mikołaja Kopernika, kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, kościół Świętego Jakuba, mieszczańskie kamienice i spichrze. Zna mnóstwo ciekawostek, chętnym słuchaczom opowiedzieć może jedną z 12 toruńskich legend. „A tu proszę bardzo: Teutonic Knights Castle”, mówi pan Piotr z prawdziwie brytyjskim akcentem, wskazując na ruiny zamku krzyżackiego. Angielskiego uczy się, aby rozmawiać ze wszystkimi gośćmi ratuszowej wieży, nie tylko z Polakami. „Najbardziej lubię Japończyków, są przemili, zawsze uśmiechnięci. Polacy za to bardzo często narzekają: że ten wasz Tuba Dei to wcale nie jest taki wielki, w Licheniu i Krakowie są większe dzwony, a że wieża ratuszowa ma tylko 40 metrów… I co z tego, że tylko 40, tak pięknej panoramy nigdzie się nie zobaczy!”

Przeczytaj koniecznie: Chorwacja: Dubrownik - co warto ...

Muzeum Żywego Piernika i polecane restauracje

Apteki i kancelarie adwokackie – chyba ich najwięcej jest na Starym Mieście. Mijam też sklepy odzieżowe, pasmanterie, a nawet rzeźnika. Toruńskie Stare Miasto nie jest turystyczną atrapą, ale tętniącą życiem dzielnicą miasta. Zaskakuje mnie sąsiadujący z Dworem Artusa, jednym z najważniejszych zabytków Torunia, sklep mięsny z kolejką ciągnącą się aż na rynek. Zaraz obok znajduje się jeszcze bardziej niezwykłe miejsce – bar mięsny Miś. Tutaj zamówić można golonkę, żurek albo schabowego i zjeść swoje danie w metalowej misce łyżką na łańcuchu – z założenia jak u Barei. W centrum miasta nie brakuje też dobrych restauracji, kawiarni, klubów mniej lub bardziej studenckich. Życie toczy się w pięknych gotyckich kamienicach, dla których historia była wyjątkowo łaskawa. Założone przez Krzyżaków miasto prężnie rozwijało się jako port hanzeatycki. Strzeżony przez Anielicę i podwójny pierścień murów obronnych Toruń omijały wojny i kataklizmy. Opiekunka tylko raz zawiodła mieszczan – w trakcie najazdu szwedzkiego w XVIII wieku, kiedy to spłonął ratusz i część okalających rynek domów. „Drugą wojnę światową Toruń przeszedł też praktycznie bez szwanku. Na miasto spadła jedna jedyna bomba, która uderzyła w ulicę Żeglarską, gdzie dzisiaj znajduje się hotel Gromada. Spuścił ją zimą 1945 roku, jak uważają torunianie, rosyjski pijany pilot ateista, który wracał według jednych z bombardowania Poznania, według innych z Gdańska”, opowiada mi Paweł, historyk pracujący jako mistrz piernikarski w Muzeum Żywego Piernika, w weekendy oprowadzający turystów po mieście w stroju Krzyżaka. Do głównej sali muzeum trafiam po zapachu kardamonu, cynamonu i goździków. Nie ma tu żadnych gablot ani tablic informacyjnych. Od mistrza piernikarskiego można poznać tajniki XVI- wiecznych metod wypieku i samemu spróbować fachu. Wariacji na temat pierników pełne są też toruńskie knajpy i kawiarnie. W Pierogarni Stary Młyn na ul. Łaziennej 28/1 próbuję pierogów z pieca z nadzieniem piernikowym, w wiecznie pełnej knajpie Manekin – naleśników piernikowych, w uroczej kawiarni i palarni kawy Kona Coast – Piernikocino, czyli kawę z przyprawami korzennymi. Lokal prowadzi małżeństwo Jon i Magda, Amerykanin i Polka, którzy poznali się w Stanach. „Chcesz wrócić do Polski?, zapytał Magdę parę lat temu Jon. „Zamieszkajmy w Toruniu”, zaproponował. „Tak, to był jego pomysł”, przyznaje Magda.

Autor: Joanna Szyndler Zdjęcia: Maciej Landsberg
Sklep online
TORUŃ POLSKA

Ludność: ok 200 tys Województwo: kujawsko-pomorskie

Lokalny czas
GMT+1
Sprawdzone adresy w Toruniu
Po co jechać
 • Starówka
 • Pierniki toruńskie
 • Architektura
 • Zabytki
 • Festiwale
 • Wydarzenia kulturalne
 • Wisła
 • Kopernik
 • Muzea, kina
 • Planetarium i Obserwatorium astronomiczne
 • Muzyka
Kiedy jechać

Cały rok

Przydatne adresy
CZYTAJCIE NAS
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Kierunki
Aktualności
Wasze Wyprawy
Forum
Poradnik
Kuchnie Świata
Murator S.A:
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Rosliny.urzadzamy.pl
Muratordom.com.ua
Achtak.pl
Dekoteria.pl
Zrobiszsam.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Eska.pl
Eska.tv
Eskarock.pl
Polotv.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
eskaGO.pl
Gwizdek24.pl
Superauto24.pl
Superseriale.pl
Rodzina:
Mjakmama24.pl
Smyki.pl
Nianie.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Tuznajdziesz.pl
Archirama.pl
Zakupy:
Zakupy-budowa.tuznajdziesz.pl
Zakupy-wnetrza.tuznajdziesz.pl
Zakupy-ogrod.tuznajdziesz.pl
Sklep on line
Wideo:
Jestem.pl
SuperExpress.tv
murator.tv
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep on line