"Jak się nazywa miasto nad Wisłą? Dla ułatwienia dodajemy, że jest to imię króla, który zostawił Polskę murowaną" – pytano w kultowym "Rejsie" Marka Piwowskiego. Odpowiedzą był rzecz jasna Kazimierz Dolny, nasza weekendowa propozycja. Jakie atrakcje Kazimierza Dolnego warto polecić na weekend?


Kazimierz Dolny (albo Kazimierz nad Wisłą) jest nawet starszy od wspomnianego króla i wcale nie od niego wzięła się nazwa miasteczka (osadę założył tu już w XII w. małopolski książę Kazimierz Sprawiedliwy i to jego imię przyjęła). Kazimierz nad Wisłą jednak wiele królowi zawdzięcza m.in. przymiotnik „Dolny”, odróżniający go Kazimierza pod Krakowem (obecnie dzielnicy miasta), prawa miejskie i kamienny zamek na wzgórzu malowniczo wpasowujący się w okoliczny krajobraz. Wiekowe zabytki i zielone wzgórza są znakiem rozpoznawczym Kazimierza Dolnego.

 

Kazimierz Dolny / fot. Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, Źródło: Flickr.com/photos/polandmfa/9350071586/

 

Atrakcje Kazimierza Dolnego na weekend

 

Zwiedzanie rynku

 

Największą atrakcją Kazimierza Dolnego jest renesansowy rynek. Jest dość niewielki, ale zawiera się w nim sama esencja tego miasteczka. Otaczające go z trzech stron kamienice wzniesiono w XVI i XVII w. Ten czas to złote lata Kazimierza, który położony na szlaku handlowym, bogacił się na handlu zbożem. Potykający się o kocie łby turyści zerkają z podziwem na pełne przepychu siedziby znamienitych rodów Przybyłów, Celejów i Górskich zdobione motywami odpowiadającymi wówczas kanonom manieryzmu.

 

Od północnego wschodu ryneczek Kazimierza nad Wisłą domyka kościół farny św. Jana Chrzciciela i Bartłomieja. Budowla z późnego renesansu skrywa w środku prawdziwy  skarb – jedne z najstarszych organów w Polsce, w dodatku wciąż użytkowane (latem odbywa się cykl koncertów). W sercu rynku wznosi się już nie tak stara, lecz równie malownicza studnia z czarnym, drewnianym daszkiem – wg turystów to najlepsze miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Kazimierza Dolnego. Zwłaszcza że przy dobrym kadrowaniu uchwyci się też zamek na wzgórzu, do którego też obowiązkowo należy się wybrać.

 

Przed rozpoczęciem wspinaczki na wapienne wzgórza pora późne na śniadanie np. do Cafe Plus. Oprócz świeżych sałatek lokal gwarantuje widok na rynek, na którym toczy się powolne życie małego miasteczka. Po śniadaniu czas podreptać niespiesznie na górę zamkową.

 

Atrakcje Kazimierza Dolnego - Rynek

Atrakcje Kazimierza Dolnego - Rynek / Tupungato, shutterstock

Autor: Grzegorz Dzięgielewski Zdjęcia: Mikołaj Długosz, Kazimierz Dolny, fot. Mariusz Cieszewski, CC BY-ND, Źródło: Flickr.com/photos/polandmfa/9350071586/ Licencja: Creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/, sxc.hu
Zobacz również
Sklep online
POLSKA

Lokalny czas
GMT+1
Po co jechać
  • Aby poznać swój kraj
  • Krajobrazy
  • Architektura
  • Zabytki
  • Kuchnia
  • Kultura
Kiedy jechać

Od maja do października

CZYTAJCIE NAS
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Kierunki
Aktualności
Wasze Wyprawy
Forum
Porady
Kuchnie Świata
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Rosliny.urzadzamy.pl
Muratordom.com.ua
Zrobiszsam.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Eska.pl
Eska.tv
Eskarock.pl
Polotv.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
eskaGO.pl
RadioPLUS.pl
Gwizdek24.pl
Superauto24.pl
Superseriale.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Tuznajdziesz.pl
Archirama.pl
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online