Bogota

Panorama Bogoty

fot.: Istock

Panorama Bogoty
Barokowe miasto ukryte w północnych Andach na wysokości 2640 m n.p.m. to światowe centrum złotników, plantatorów kawy i kokainowego biznesu.

Jak dojechać?

Z Polski do Kolumbii nie ma bezpośrednich połączeń. Do Bogoty dostaniemy się liniami Air France (od 3544 zł) lub Iberią (od 3700 zł). Liniami Delta dolecimy już za 2700 zł, ale czekają nas przesiadki w Paryżu i Nowym Yorku.

Gdzie się zatrzymac?

Przy wyborze noclegu warto zwrócić uwagę na lokalizację. W popularnych dzielnicach takich jak elegancka Zona T czy młodzieżowa Zona Rosa hotele są nieco droższe i mają wyższy standard, np. Sofitel Bogota Victoria Regia (cena od 148 $). Ci, którzy chcą zaoszczędzić i pozostać w bezpiecznych okolicach centrum, mogą wybrać np. Hotel Ambala (od 39 $) lub hostele: Hostelling International Bogota’s DC (ceny od 8 $).

NA TEMAT:

Widok z góry

Bogotę najlepiej podziwiać z wierzchołka Monserrate. Na górze warto wstąpić do sanktuarium z 1640 r. będącego celem licznych pielgrzymek. Wjazd kolejką szynową, linową bądź pieszo.  www.cerromonserrate.com

Kult Maryjny

Patronką Kolumbii jest Najświętsza Maryja Panna z Chiquinquira. Miasto, w którym można znaleźć sanktuarium z cudownym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem na ręku – namalowanym w 1561 roku – znajduje się 115 km od Bogoty.

Salsa i rumba

Na tych, którzy kochają taniec i dobrą zabawę, czeka wkrótce mnóstwo atrakcji: na początku sierpnia będziesz mógł zatańczyć rumbę na święcie miłości Fiesta de Amor por Bogotá i salsę na Festival Salsa al Parque (plaza de Bolivar). To wszystko w ramach Festival de Verano – letniego festiwalu kultury www.culturarecreacionydeporte.gov.co

 

Najbezpieczniej w centrum

Z jednej strony eleganckie i obwarowane dzielnice, z drugiej biedne i niebezpieczne fawele. Należy unikać ciemnych zaułków i samotnych spacerów nocą. Uwaga na kradzieże – gringo nigdy nie śpią! Najlepiej poruszać się taksówkami, które zamawia się telefonicznie pod numerami: 599 99 99, 311 11 11, 411 11 11.

Szmaragdowe imperium

Historyczne centrum miasta to budynki w hiszpańskim stylu kolonialnym; siedziby m.in. muzeów i uniwersytetów. W Museo del Oro (Muzeum Złota) podziwiać można największą na świecie (ponad 36 tys. eksponatów) kolekcję wyrobów złotniczych. Muzealna biżuteria inkrustowana jest szmaragdem będącym głównym kamieniem eksportowym Kolumbii. www.banrep.gov.co/museo/esp

Liście koki na zdrowie

Choć kokaina jest w Kolumbii zakazana, bez problemu można kupić wyroby z liści koki – herbatki, wina pomagające w stanach depresyjnych, ciastka kontrolujące apetyt i zwalczające zmęczenie, napoje energetyzujące takie jak coca sek. Produkty te wytwarzane są przez indiańskie plemię Nasa, można je dostać w centrach handlowych, np. Centro Comercial Hacienda Santa Bárbara (Carrera 7 No.115-60), lub na pchlim targu przy Mercado de las Pulgas (Carrera 7).

Napój narodowy

Jeśli nie możecie przeżyć jednego dnia bez kawy, Kolumbia to kraj dla was. Posmakujecie tam oryginalnej i aromatycznej arabiki. Kolumbia jest drugim co do wielkości producentem kawy na świecie i największym eksporterem ziaren arabica (ten gatunek w specjalnym procesie mycia i suszenia uzyskuje bogate walory smakowe i zapachowe) i washed cofee.

Bogota nocą

Większość rozrywek (od restauracji i dyskotek po centra handlowe) skupiona jest w Zona T i Zona Rosa. W Disco Bar Salomé Pagana DJ gra najlepszą muzykę kubańską w mieście (Calle 82 con Carrera 14). Klasyczną, kolumbijską salsę znajdziemy w klubie Cha Cha, na 41. piętrze budynku, w którym kiedyś znajdował się hotel Hilton. Bajeczne widoki gwarantowane. www.elchacha.com

Ajiaco z kurczakiem

Popularnym napojem jest chicha (napój z kukurydzy). Warto skosztować również tradycyjnych dań jak np. ajiaco (zupa ziemniaczana z kurczakiem i ziołami) czy tamal (danie z masy kukurydzianej z dodatkiem mięsa zawinięte w liście kukurydzy lub bananowca). Wszystko podawane jest z arepas, chlebem kukurydzianym. Na takie kolumbijskie potrawy warto wstąpić do restauracji La Acacias (Calle 94 No 14-28) oferującej duży wybór narodowego piwa i świeżych tropikalnych soków. Restauracja Casa Vieja ma 35-letnią tradycję – tu za ok. 10 dol. zjesz najlepszą w mieście ajiaco z kurczakiem (Av. Jimenez No. 3-63, www.casavieja.com.co).

Viva Arabica

W Kolumbii często zamiast zwykłego ekspresu używa się bawełnianego filtra, do którego wsypuje się świeżo zmieloną kawę, zalewając ją gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Dzięki temu zachowuje się cały jej aromat. Kawa z dodatkiem likierów smakowych skusi nawet tych, którzy dotychczas od niej stronili. Arabica Kolumbia Supremo – mocna i dojrzała, łagodnie kwaskowa z akcentem orzechowym – czy Arabica Excelso Kolumbia – łagodna o karmelowym smaku. Najlepiej spróbować je w Restaurante la Romana (Av. Jiménez con Carrera 6).

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.