Wyprawy rowerowe

Najlepsze trasy rowerowe w Polsce. TOP 8 miejsc na rower

Bolesław Breczko, Mateusz Łysiak, 10.11.2021

Rowerzyści w drodze

fot.: www.shutterstock.com

Rowerzyści w drodze
Dla niedzielnych rowerzystów i dla prawdziwych wyczynowców – malownicze ścieżki i mordercze podjazdy. Proponujemy najciekawsze trasy rowerowe w Polsce. Zajrzyj do naszej galerii!

Trasy rowerowe w Polsce to nie do końca to samo co w Zachodniej Europie. Wciąż niewiele w naszym kraju dróg tylko dla rowerów, po których nie mogą jeździć samochody. Ciekawe trasy rowerowe wytyczać trzeba więc po drogach publicznych, wybierając te najmniej uczęszczane. Zwykle są dość kręte i wąskie, a więc bardzo malownicze.

Oto 8 tras rowerowych w Polsce, dzięki którym pokochamy ten sposób przemieszczania się.

NA TEMAT:

Trasy rowerowe w Beskidzie Śląskim

Beskid Śląski jest świetnym miejscem dla ludzi, którzy od roweru wymagają czegoś więcej niż tylko toczenia się po równej nawierzchni asfaltu. Beskidy są idealnym miejscem do kolarstwa górskiego, a także downhillu. Na Skrzycznem, najwyższej górze Beskidu Śląskiego, działa jedna z najpopularniejszych tras rowerowych w Beskidach. Aby w pełni cieszyć się z uroków tego szlaku potrzeba jest odrobina kondycji, a także odpowiedni rower. Szczyt leży na wysokości 1257 m.n.p.m. Dla wytrwałych na górze czeka nagroda: piękna widokowa trasa biegnącą przez grań Malinowej Skały.

Od Przełęczy Staropolskiej przez Skrzyczne do Białego Krzyża trasa rowerowa ma długość około 17 kilometrów i 614 metrów przewyższenia.

Szlak Stu Jezior

Przez krainę Stu Jezior biegnie jedna z pierwszych tras rowerowych w Wielkopolsce. Droga wiedzie przez lekko pagórkowaty teren głównie szosami o małym natężeniu ruchu, jest też kilka piaszczystych odcinków. Szlak Stu Jezior ma w sumie 110 km długości i jest połączony z międzynarodowym szlakiem rowerowym wiodącym z Calais do Petersburga, więc jest możliwość aby od razu ruszyć na trochę dłuższą wyprawę. Trasa rowerowa wiedzie m.in. przez Szamotuły i Sieraków.

Cerkiew w Komańczy
Cerkiew w Komańczy, fot. shutterstock.com  

Trasy rowerowe w Bieszczadach

Siatka tras rowerowych w Bieszczadach jest bardzo gęsta i zróżnicowana. Ciekawą propozycją jest transgraniczna trasa rowerowa Komańcza-Medzilaborce, której długość wynosi 160 km, z czego 60 km szlaku leży po stronie słowackiej. Po drodze mija się kapliczki i cerkwie, warto zobaczyć m.in. tę w Komańczy. Szlak biegnie drogą asfaltową.

Także Bieszczadzki Park Narodowy udostępnia część ze swoich dróg turystom rowerowym.

Roztocze

Roztocze to istny raj dla miłośników dwóch kółek. Dzięki zróżnicowanym trasom oraz walorom przyrodniczym wycieczka jedną z roztoczańskich tras rowerowych sprawi przyjemność nie tylko zaawansowanym rowerzystom, lecz także tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladami.

Przez Roztocze Środkowe przebiegają trzy trasy. Najdłuższa z nich – Centralny Szlak Rowerowy Roztocza, oznakowana kolorem czerwonym, prowadzi przez najciekawsze miejsca regionu. Ścieżka o długości 257 kilometrów ma swój start w Kraśniku, a kończy się dopiero we Lwowie.

Trasa rowerowa do Florianki to świetna propozycja dla mniej wprawionych rowerzystów. Przejazd ścieżką krajobrazową ze Zwierzyńca do Górecka Starego zajmuje średnio około 2 godzin. Florianka, której szlak zawdzięcza swoją nazwę to mała wioska znana w okolicy za sprawą prowadzonej tu hodowli konika polskiego oraz polskiej owcy nizinnej. Na mapie szlak oznaczony jest na żółto.

Trasa rowerowa Ziemi Józefowskiej na Roztoczu nieprzypadkowo została oznaczona kolorem zielonym. Wiedzie ona przez silnie zalesione tereny, w tym bory świeży i wilgotny. Spora część szlaku biegnie wzdłuż strefy granicznej Roztocza. Przejechanie tego odcinka wiąże się z pokonaniem licznych pagórków oraz malowniczych wzniesień.

Trasa Czarna Perła to zdecydowanie najbardziej wymagający szlak rowerowy na Roztoczu. 25-kilemtrowa trasa-pętla zaczyna się i kończy w Zwierzyńcu. Ścieżka przebiega między innymi przez Szczebrzeszyn, gdzie rowerzyści mogą zrobić sobie zdjęcie przy pomniku słynnego chrząszcza z wiersza Jana Brzechwy.

Rowerem nad Bałtykiem
Rowerem nad Bałtykiem, fot. shutterstock.com

Międzynarodowy Szlak Nadmorski R-10

Szlak wokół Morza Bałtyckiego biegnie przez tereny dziewięciu państw, liczy prawie 8 tysięcy km długości i jest prawdziwym wyzywaniem dla zapalonych rowerzystów. Jeżeli jednak nie chcecie porywać się od razu na cały dystans, warto zdecydować się choćby na fragment szlaku np. od Łeby do Rozewia. Trasa rowerowa w części pokrywa się ze szlakiem latarni morskich, jadąc nią można zobaczyć, aż trzy z nich. Odcinek liczy 63 kilometry.

Ciekawą trasą rowerową jest również ścieżka idąca przez cały Hel, aż do Trójmiasta.

Trasy rowerowe w Dolinie Rospudy

Możliwości rowerowych na Suwalszczyźnie jest wiele. Tworzą je dziesiątki dróg, na które trafimy dzięki własnej inwencji, ograniczeni jedynie dostępem do wody pitnej i batoników. Z mnóstwa możliwości warto wybrać się na przejażdżkę trasami rowerowymi w Dolinie Rospudy i samemu przekonać się, dlaczego warto walczyć o zachowanie naturalnego piękna regionu. Pętla zaczyna się w Bakałarzewie. Trasa jest łatwa i raczej krótka (44 km) ale na pewno warta zobaczenia.

Rozlewiska Biebrzy
Rozlewiska Biebrzy, fot. shutterstock

Dolina Biebrzy

Ten największy w Polsce i jeden z największych w Europie park narodowy pozwala obcować z przyrodą w niewielkim stopniu zmienioną ręką człowieka. Charakterystyczne dla Biebrzańskiego Parku Narodowego są ekosystemy i siedliska, które gdzie indziej zostały już bezpowrotnie zniszczone w wyniku melioracji, osuszania bagien i torfowisk. W parku znajduje się 70 kilometrów tras rowerowych. Przed ruszeniem na szlak warto sprawdzić, czy wszystkie trasy są przejezdne. Część Biebrzańskiego Parku Narodowego uległa zniszczeniu z powodu ogromnego pożaru w kwietniu 2020 roku. Spłonęło prawie 6 tys. hektarów, porośniętych głównie przez trawę i trzcinowiska.

Karpacki Szlak Rowerowy

Prowadzi przez 35 gmin województwa małopolskiego. Podzielony jest na kilka odcinków – jeden główny, kilka dojazdowych i łącznikowych. Łączna długość trasy rowerowej to prawie 800 kilometrów. Szlak główny wiedzie przez historyczny szlak handlowy z południa do Krakowa. Zaczyna się na granicy w Leluchowie i wiedzie między innymi przez Muszynę, Piwniczną-Zdrój, Rytro, Stary i Nowy Sącz, Biskupice oraz Wieliczkę.

Green Velo – najdłuższa trasa rowerowa w Polsce

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo to najdłuższa w Polsce trasa rowerowa. Szlak wiedzie przez pięć województw na wschodzie kraju: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Do przejechania jest aż 2000 km.

Green Velo prowadzi głównie przez asfaltowe drogi o niższym natężeniu ruchu. Cały szlak jest spójnie oznakowany. Na śmiałków, którzy zmierzą się z tą trasą rowerową, czeka 545 Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, czyli rekomendowanych obiektów noclegowych i gastronomicznych.

Polub nas na Facebooku!

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.