Kuchnia francuska

Ślimaki serwowane w restauracji Le Regal
 
Creme Brulee Szampan
  • Creme Brulee
  • Szampan

Ślimaki serwowane w restauracji Le Regal  

Strona powstaje przy współpracy z kuchnia.tv
kuchnia.tv

Czerpią z niej najlepsi kucharze świata. Przez wieki europejskie dwory sprowadzały z Francji przepisy i mistrzów kuchni, aby ci dogadzali podniebieniom królów. We Francji powstała wykwintna i bogata kuchnia “haute cuisine”, którą obecnie wypiera bardziej przystępna, lekka, ale równie elegancka “nouvelle cuisine”. Poza wyrafinowanymi potrawami kuchnia francuska proponuje również proste, ale smaczne dania, których można skosztować w zajazdach i oberżach serwujących specjalności danego regionu.

05.03.2012

Francja często nazywana jest kolebką sztuki kulinarnej. Współczesna kuchnia francuska powstała w wyniku pracy najlepszych kucharzy, latami doskonalących swój kunszt. To ojczyzna mistrzów kuchni, których nazwiska na zawsze zapisały się w historii kuchni światowej. Tutaj należy wymienić chociażby twórców kuchni wysokiej - haute cuisine, począwszy od La Varenne'a, który zmodernizował w XVII wieku tradycyjną ciężką kuchnię, a skończywszy na jego młodszych następcach takich jak Escoffier, Bocuse, Careme, którzy sztukę kulinarną doprowadzili na wyżyny. Kuchnia wysoka do dzisiaj serwowana jest w wykwintnych restauracjach i hotelach. Nowe czasy zmusiły ją jednak do zmiany swojego oblicza na bardziej przystępne, aczkolwiek nadal bogate i precyzyjne w formie i smaku oraz dość kosztowne. W XX wieku kuchnia francuska potrzebowała nowego tchnienia i świeżości. Pojawili się zwolennicy prostoty, znudzeni kuchnią bogatą i wysublimowaną. Postawili na dania smaczne, zdrowsze i łatwiejsze w przygotowaniu, lecz równie eleganckie. W 1960 roku we Francji powstał nowy nurt zwany nouvelle cuisine, który prężnie się rozwija i przyćmiewa nieco swoją poprzedniczkę, którą poza eleganckimi restauracjami spotyka się już tylko na wszelkich kulinarnych konkursach dla profesjonalistów.

Przeczytaj koniecznie: Kuchnia hiszpańska

Kuchnia francuska jest na świecie znana w dużej mierze dzięki samym Francuzom, którzy potrafią zareklamować swój kraj i jego dobra. Nawet najwięksi laicy kulinarni są w stanie wymienić najbardziej popularne potrawy francuskie, takie jak tarta, zupa cebulowa czy słynna bagietka oraz bardziej wysublimowane żabie udka, confit z kaczki, ślimaki pod rozmaitymi postaciami i wspaniały deser crème brûlée. Ponadto za sprawą panującej w Europie w XVII i XVIII wieku mody na francuszczyznę, mnóstwo z francuskich potraw na stałe wpisało się do kuchni wielu narodów. Tutaj należy wymienić musztardę, majonez, buliony, suflety, omlety, sos beszamelowy i sos vinaigrette. Są to produkty i dania tak popularne, że używając ich na co dzień nawet nie wiemy, że pochodzą z Francji. Kuchnia francuska to nie tylko domena wyspecjalizowanych kucharzy, pełna dań wysublimowanych w smaku. To również kuchnia niuansów, smaków prostych i świeżych, kryjących się także w kuchni zwykłych ludzi zamieszkujących tutejsze, jakże zróżnicowane i bogate w rozmaite specjały, regiony. Oficjalnie Francja posiada 22 regiony administracyjne. Każdy z nich ma swoje oryginalne sposoby i receptury na przyciągnięcie prawdziwych smakoszy i miłośników kuchni francuskiej. Ponadto położenie geograficzne Francji pozwala na korzystanie z wszelakich dóbr natury, co czyni kraj samowystarczalnym. Bliskość oceanu, mórz oraz liczne rzeki dostarczają ryb oraz owoców morza. Tereny górzyste sprzyjają wypasowi owiec i kóz, a liczne nasłonecznione stoki pozwalają na uprawę winorośli, a co za tym idzie produkcję jednych z najlepszych win na świecie. Klimat Francji jest umiarkowany, niemniej jednak można tutaj wyróżnić wpływ aż czterech stref klimatycznych co pozwala zróżnicować uprawy zwłaszcza warzyw i owoców. Na północy i wschodzie kraju panuje klimat kontynentalny z ostrymi zimami i ciepłym latem. Od zachodu Francja znajduje się pod wpływem strefy oceanicznej, dość wilgotnej. W centrum kraju wpływy stref mieszają się ze sobą, dzięki czemu zimy są mniej odczuwalne niż na północy. Natomiast południe Francji to istny słoneczny raj zdominowany przez klimat śródziemnomorski. Przy takim położeniu geograficznym i tak zróżnicowanych stanach przyrody nie można kuchni francuskiej traktować jednostronnie i płasko. Oto najbardziej charakterystyczne przysmaki wybranych regionów Francji.

Przeczytaj koniecznie: Kuchnia Islandii

REGION ZACHODNI I PÓŁNOCNO-ZACHODNI

 

(Nord-pas-de-Calais, Normandia, Bretania)

 

W regionie wysuniętym najdalej na północ, czyli w Nord-Pas-de-Calais, spotyka się ludność dość wymieszaną pod względem kulturowym i narodowościowym. Oprócz Francuzów, mieszka tutaj ludność pochodzenia flamandzkiego. Widoczne jest to także w tutejszej kuchni, a zwłaszcza w nazwach dań. Przykładem może być potjevlesh czyli danie flamandzkie przypominające gulasz z czterech rodzajów mięsa. Jako że Francja słynie także z rozmaitych wędlin oraz pasztetów, również w północnej, a także zachodniej części kraju, spotyka się wyroby wędliniarskie produkowane tylko tutaj np. słynną kiełbaskę Andouillette przyrządzaną z wieprzowiny z dodatkiem cebuli, pieprzu oraz innych przypraw. Specjalnością Normandii ze względu na duże uprawy jabłoni są alkohole na bazie soku jabłkowego, takie jak: calvados i cydr. Wykorzystuje się je także jako dodatek do wielu dań np: do kurczaka w calvadosie. Całe północno-zachodnie wybrzeże Francji ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego i Morza Północnego, tak wiec kuchnia tych regionów szczyci się również licznymi potrawami z wykorzystaniem owoców morza. Normandia słynie z przegrzebków i muli oraz dania o nazwie moules à la crème – czyli muli gotowanych w sosie z białego wina i śmietany. Bretania natomiast szczyci się potrawami z homarów oraz świeżych ryb. Poza daniami morskimi w Bretanii królują także naleśniki: crêpes au froment z rozmaitymi farszami zazwyczaj słodkimi. Ogólnie kuchnia północy dopasowana jest do dość chłodnego klimatu, więc pełna jest również zawiesistych gulaszy i dań mięsnych, które chętnie spożywane są zimą. Przykładem może być carbonande, czyli danie przyrządzane z wołowiny duszonej w cebuli i sosie piwnym.

1 2 >
Autor: kuchnia.tv Zdjęcia: iStock, Maciej Lansberg, sxc.hu

Artykuły o kuchniach świata znajdziesz również na stronie: www.kuchnia.tv

Sklep online
CZYTAJCIE NAS
Bezpieczne ferie zimowe: Jak dbać o zdrowie na stoku narciarskim
Bezpieczne ferie zimowe: Jak dbać o zdrowie na stoku narciarskim godz. 10:54 Wtorek 16.12.2014 Autor: Maria Brzezińska, red. AJ
10 pomysłów na zimowy city break w dobrej cenie z KLM godz. 13:11 Poniedziałek 15.12.2014 Autor: Klm.pl
Kiedy i gdzie szukać zorzy polarnej? Najlepszy miesiąc dla obserwatorów godz. 10:41 Czwartek 11.12.2014 Autor: Helena Płotek
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
W serwisie:
Kierunki
Aktualności
Wasze Wyprawy
Forum
Porady
Kuchnie Świata
ZPR Media S.A.
O wydawnictwie
Kontakt do serwisu podroze.pl
Redakcja miesięcznika Podróże
Reklama
Licencje
Regulamin serwisu
Polityka Cookies
Sklep on line
Polityka prywatności
Serwisy internetowe:
Dom i ogród:
Muratordom.pl
Forum.muratordom.pl
Ofero24.pl
Projekty.murator.pl
Tuznajdziesz.pl
Muratorfinanse.pl
Urzadzamy.pl
Stronywnetrza.pl
Wymarzonyogrod.pl
Rosliny.urzadzamy.pl
Muratordom.com.ua
Zrobiszsam.pl
Styl życia:
Poradnikzdrowie.pl
Mjakmama24.pl
Mowimyjak.pl
Glamki.pl
WFormie24.pl
DlaPacjentow.pl
Rozrywka, informacja:
Se.pl
Eska.pl
Eska.tv
Eskarock.pl
Polotv.pl
Voxfm.pl
Radiowawa.pl
eskaGO.pl
RadioPLUS.pl
Gwizdek24.pl
Superauto24.pl
Superseriale.pl
Hobby i wypoczynek:
Podroze.pl
Zagle.com.pl
Architektura i budownictwo:
Muratorplus.pl
Architektura.muratorplus.pl
Tuznajdziesz.pl
Archirama.pl
Zakupy:
Zakupy.tuznajdziesz.pl
Zakupy.mjakmama24.pl
Sklep online
Wideo:
Fokus.tv
SuperExpress.tv
murator.tv
Polotv.pl
Voxmusic.tv
Miesięcznik:
Murator
Dobre wnętrze
M jak mieszkanie
Moje mieszkanie
Podróże
Żagle
Architektura
Zdrowie
M jak mama
Sklep online